Integrating sustainability principles into architectural design studio
Sürdürülebilirlik ilkelerini mimari tasarım stüdyosu entegre etmek
  1. Tez No: 542522
  2. Yazar: KAMAL ELDIN MOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Mimarlık eğitimi, öğrencilere tasarım becerilerini ve teknik bilgilerini öğreterek profesyonel yaşamlarına hazırlar. Tasarım stüdyosu mimarlık müfredatı içerisinde özel bir ders iken tasarımın kendisi bir ürünün benzersiz bir beklentisini gerçekleştirmek için yapılandırılmış bir süreç veya taktiksel bir kılavuzdur. Öte yandan, tasarımda sürdürülebilirlik kavramı, çevre, sosyal ve ekonomik olmak üzere üç boyutu dikkate alarak tasarım ürününün insan ve doğa ile uyumlu olmasını amaçlamaktadır. Bu araştırmanın amacı, sürdürülebilir binalar tasarlayabilecek geleceğin mimarlarını yetiştirmek için sürdürülebilirlik ilkelerini mimari tasarım stüdyosuna entegre etmektir. Çalışma, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'deki yenilikçi Sürdürülebilir Mimari Tasarım Stüdyosunda, eğitimin başında olan öğrencilerin çalışmalarıyla doğrulanabilecek bir entegrasyon yöntemi yaratmayı amaçlamıştır. Üç deneysel sürdürülebilir mimarlık stüdyosu arka arkaya yürütülmüş ve her uygulamadan sonra pedagoji ve öğretim yöntemi, önceki deneysel önerilere verilen cevaplar üzerine değiştirilmiştir. Pedagojinin öğrencilerin sürdürülebilir tasarım ilkelerini kendi projelerine entegre etme yetenekleri üzerindeki etkisi, bu amaçla hazırlanan eğitmenler tarafından değerlendirilen değerlendirme araçlarıyla ölçülmüştür. Ayrıca, öğrencilerin her bir dönem sonunda ders değerlendirme, anket ve kolokyum yoluyla geri bildirimleri, bu yöntemi değerlendirmek ve revize etmek için kullanılmıştır. Ayrıca, bu eğitimin bir veya daha fazlasını bu tasarım stüdyolarını alan öğrencilerin mesleki yaşamları üzerindeki etkisi de geri bildirimleri ile test edilmiştir. Bu araştırmanın bulguları, yenilikçi stüdyo pedagojisi ve öğretim yönteminin, sürdürülebilirlik tasarım öğelerini tasarım stüdyosu projelerine entegre etmede başarılı olduğunu ve sürdürülebilir eleman entegrasyonu düzeyinin % 68'in üzerinde olduğunu göstermiştir. Araştırma, stüdyo pedagojisi ve öğretim yöntemine daha fazla ilerleme sağlamanın yanı sıra, mimarlık müfredatında sürdürülebilir tasarımın yerleştirilmesinin önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Architectural education prepares the students for their professional lives by teaching them design skills and technical knowledge. The design studio is a special course within the architectural curriculum, while design itself is a structured process or a tactical guideline to accomplish a unique expectation of a product. On the other hand, the concept of sustainability in design is meant to ensure that the product of the design is in harmony with human and nature, by taking into consideration the three aspects of sustainability, i.e. environmental, social and economic. The objective of this research was to integrate sustainability principles into the architectural design studio in order to train future architects who will be able to design sustainable buildings. The study aimed to create an integration method that could be validated through the junior students' work in the innovative Sustainable Architecture Design Studio at Izmir Institute of Technology. Three experimental sustainable architecture studios were executed consecutively and the pedagogy and the teaching method were modified after each execution to respond to the previous experimental recommendations. The impact of the pedagogy on the students' ability to integrate the sustainable design principles into their projects were measured through the evaluation tools formulated for this purpose by the instructors. Further, the students' feedback through course evaluation, questionnaire and colloquium at the end of each term was used to assess and revise this method. Furthermore, the impact of this training on the professional life of the students who had taken one or more of these design studios were also tested through the post course interviews' feedback. The findings of this research demonstrated that the innovative studio pedagogy and teaching method were successful in integrating sustainability design elements into design studio projects, and the level of sustainable elements integration was 68%. The research recommended further improvement to the studio pedagogy and teaching method as well as emphasizing the importance of embedding sustainable design in the architecture curriculum.