XR (Extended reality) impact on architectural design education
GG (Genişletilmiş gerçeklik)'in mimari tasarım eğitimine etkisi
- Tez No: 892301
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ASİLİSKENDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abdullah Gül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
“GG (Genişletilmiş Gerçeklik) Teknolojilerinin Mimarlık Tasarım Eğitimi Üzerindeki Etkisi”başlıklı tez, mimarlık tasarımı deneyiminde Genişletilmiş Gerçeklik (GG) teknolojilerinin entegrasyonu ve etkisini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Mimarlık tasarımı eğitimi alanı, teknolojik ilerlemelerle ortaya çıkan zorluklarla mücadele ederken, bu araştırma, Sanal Gerçeklik (SG), Artırılmış Gerçeklik (AG) ve Karma Gerçeklik (KG) gibi GG teknolojilerinin tasarım sürecini yeniden tanımlama ve mimarlık öğrencilerinin yaratıcı kapasitesini artırma potansiyelini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Çağdaş mimarlık dünyasında hızla gelişen ortamda, mimarlık tasarımı eğitimi, mesleğin dinamik taleplerini karşılamaya hazırlıklı geleceğin mimarlarını yetiştirmek açısından büyük önem taşımaktadır. GG teknolojileri, mimarların projeleriyle etkileşim kurma biçimini devrim niteliğinde değiştirme potansiyeline sahip, sürüykleyici ve etkileşimli tasarım keşif ortamları sunan dönüşüm araçları olarak ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada kullanılan metodoloji çeşitlidir ve kapsamlı ve sistematik literatür incelemeleri ile ampirik vaka çalışmalarını birleştirmektedir. Bu metodolojik sinerji, teorik literatür incelemelerinden elde edilen içgörüleri, gerçek dünyadaki mimari projelerden elde edilen pratik gözlemlerle birleştirerek, mimarlık tasarım stüdyosu eğitimi bağlamında GG teknolojilerinin kapsamlı bir şekilde keşfedilmesini sağlar. Literatür incelemesi, mimarlık tasarım stüdyosu eğitimi, GG teknolojisinin temel prensipleri ve mimarlık eğitimindeki gelişen trendler gibi geniş bir konu yelpazesini kapsar. Bu incelemeler, GG teknolojilerinin tasarım deneyimi üzerindeki etkilerini anlamak için gerekli teorik çerçeveyi sağlar. Tezde, SG, AG, KG ve GG teknolojileri üzerine sistematik literatür incelemeleri yapılmaktadır ve bu incelemeler, bu teknolojilerin mimarlık tasarım stüdyosu eğitimine entegrasyonuna ışık tutar. Bu incelemeler mevcut araştırma bulgularını sentezler, anahtar trendleri belirler ve her bir teknolojinin beraberinde getirdiği zorluklar ve fırsatları ele alır. Vaka çalışması yaklaşımı, GG teknolojilerini benimseyen gerçek dünya mimari projeleri ve tasarım stüdyolarını inceleyerek pratik bir perspektif sunar. Bu vaka çalışmaları aracılığıyla, GG entegrasyonunun karmaşıklıkları incelenmekte, tasarım deneyimi üzerindeki dönüşümsel etkiler değerlendirilmekte ve mimarlık tasarımında örnek teşkil eden uygulamalar sergilenmektedir. Ayrıca, tez, GG teknolojilerini geleneksel tasarım eğitimi ile ilişkilendirerek, bunların mimarlık pedagojisini yeniden tanımlama potansiyelini vurgular. Bu araştırma, GG teknolojilerinin entegrasyonunun öğrencilerin yaratıcı kapasitelerini artırma ve tasarım sürecini yeniden tanımlama yollarını araştırır. GG teknolojilerini kullanarak, mimarlık öğrencileri sürdürülebilir kalkınma için gerekli becerileri ve bilgileri kazanır, yenilikçiliği, sürdürülebilirliği ve teknolojik yeterliliği teşvik eder. Eğitimde GG teknolojileri, küresel sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumlu kaliteli bir öğrenme deneyimi sağlar ve öğrencileri, Kaliteli Eğitim (Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 4) hedefine etkin bir şekilde katkıda bulunmaya hazırlar. Bu araştırma, teknolojinin mimarlık tasarım eğitimi ve pratiğinin geleceğini şekillendirmedeki rolü konusundaki devam eden tartışmalara katkıda bulunur. GG teknolojilerinin mimarlık tasarımı eğitimindeki dönüşüm potansiyelini aydınlatır. Mimarlar, eğitimciler ve öğrenciler, GG teknolojilerini kullanarak mimarlık alanında yaratıcılığı ve yeniliği artırma konusundaki değerli perspektiflerden yararlanır.
Özet (Çeviri)
The“XR (Extended Reality) Impact on Architectural Design Education”dissertation comprehensively examines the integration and impact of Extended Reality (XR) technologies in architectural design experience. As the field of architectural design education struggles with the challenges presented by technological advancements, this research endeavors to explore the potential of XR technologies, which encompass Virtual Reality (VR), Augmented Reality (AR), and Mixed Reality (MR), to redefine the design process and enhance the creative capacity of architecture students. In the rapidly evolving landscape of contemporary architecture, architectural design education is paramount in fostering future architects equipped to meet the dynamic demands of the profession. XR technologies have emerged as transformative tools that have the potential to revolutionize how architects engage with their projects, offering immersive and interactive environments for design exploration that have different realities. The methodology employed in this research is varied, combining comprehensive and systematic literature reviews with empirical case studies. This methodological synergy integrates theoretical insights from literature reviews with practical observations from real-world architectural projects, facilitating a comprehensive exploration of XR technologies within the context of architectural design studio education. The literature review encompasses a wide range of topics, including architectural design studio education, the fundamental principles of XR technology, and emerging trends in architectural education. These reviews provide the requisite theoretical framework for comprehending the implications of XR technologies on the design experience. Within the dissertation, systematic literature reviews are conducted on VR, AR, MR, and XR technologies, thereby shedding light on their integration into architectural design studio education. These reviews synthesize existing research findings, identify key trends, and address the challenges and opportunities associated with each technology. A case study approach offers a practical perspective, investigating real-world architectural projects and design studios embracing XR technologies. Through these case studies, the intricacies of XR integration are explored, the transformative effects on design experience are assessed, and exemplary practices in architectural design are showcased. Moreover, the dissertation discusses XR technologies in relation to conventional design education, thereby underscoring their potential to redefine architectural pedagogy. This research explores integrating XR technologies into architectural education to enhance students' creative capacities and redefine the design process. By incorporating XR technologies, architecture students gain the skills and knowledge necessary for sustainable development, fostering innovation, sustainability, and technological proficiency. XR technologies in education provide a quality learning experience that aligns with global sustainability goals, preparing students to contribute effectively to the achievement of Quality Education (Sustainable Development Goal 4). This research contributes to the ongoing discussion on the role of technology in shaping the future of architectural design education and practice. It sheds light on the transformative potential of XR technologies in architectural design education. Architects, educators, and students stand to gain valuable perspectives on harnessing XR technologies to enhance creativity and innovation in the architectural field.