Ülkeler arası ilişki ağlarının modellenmesi ve analizi
Modeling and analysis of relationship between countries
- Tez No: 542528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkeler arası ilişki ağları modellendikten sonra karmaşık ağ analizi ölçütleri ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, Central Intelligence Agency (CIA)'ya ait“The World Fact Book”isimli çalışmanın 2017 yılına ait ihracat miktarı verileri kullanılmıştır. Veri seti gürültü ve kirli verilerden temizlenmiş devamında ilgili veriye ait ihracat ağı modellenerek, oluşturulmuştur. Görsel analiz, merkezilik analizi, topluluk analizi ve yapısal analiz yöntemleri ile analiz süreçleri gerçekleştirilmiştir. Yapısal analizde, ihracat ağının ölçekten bağımsız gerçek hayat ağlarına ait özelliklere sahip olup olmadığını değerlendirmek için modellenen rassal ağ ile karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Bu çalışmada, karmaşık ağ analizi ölçütlerinin kullanılmasının getireceği faydaların incelenmesi ve karşılaştırmalı olarak sunulmasıyla benzer yapıdaki ağ modelleri için etkili bir analiz altyapısının elde edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, international relationship networks modelled and analyzed by complex network analysis measures. The exports dataset from“The World Fact Book”published by CIA in 2017 was used. The dataset was cleaned from noise and dirty data and international trade network modelled and established. Visual analysis, centrality analysis, community analysis and structural analysis methods were carried out in analysis process. A comparative analysis with random network modelled in structural analysis was done to find out the network has properties of scale-free and real-world networks. In this study, it is aimed to obtain an effective analysis infrastructure for similar network models by examining and comparing the benefits of using complex network analysis measures.