Ülkeler arası göç ağlarının modellenmesi ve analizi
Modeling and analysis of international migration networks
- Tez No: 542527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkeler arası göç ağı modellenmiştir ve karmaşık ağ analizi yöntemleri ile analiz edilmiştir. Veri seti için, Birleşmiş Milletler'e ait“Trends in International Migrant Stock: Migrants by Destination and Origin”isimli çalışmadan alınan uluslararası göç stoku veri seti kullanılmıştır. İlgili veri seti gürültü ve kirli verilerden temizlenmiştir. Ağın modellenmesinin ardından ülkeler arası göç ağı oluşturulmuştur. Analiz yöntemi olarak, ağ üzerinde görselleştirme ve görsel analiz, merkezilik analizi ve topluluk analizi yapılmıştır. Son olarak yapılan yapısal analizde“Ülkeler arası göç ağı gerçek dünya ağlarına ait karakteristik özelliklere sahip mi?”sorusuna cevap aranmıştır. Bu çalışmada, karmaşık ağ analizi ölçütlerinin kullanılmasının getireceği faydaların incelenmesi ve karşılaştırmalı olarak sunulmasıyla benzer yapıdaki ağ modelleri için etkili bir analiz altyapısının elde edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, international migration network was modelled and analyzed using complex network analysis methods. The international migration stock dataset from the United Nations, entitled“Trends in International Migrant Stock: Migrants by Destination and Origin”was used. The dataset was cleaned from noise and dirty data. International migration network was modelled and created after data cleaning. For analysis of network, visualization and visual analysis, centrality analysis and community analysis were performed. Finally, in structural analysis, the question of“Does the international migration network have the characteristics of real-world networks?”was tried to answered. In this study, it is aimed to obtain an effective analysis infrastructure for similar network models by examining and comparing the benefits of using complex network analysis measures.