Solunum yolu enfeksiyonu klinik belirtileri gösteren sığırlarda bovine coronavirus (BCOV) enfeksiyonlarının PCR tekniği ile araştırılması
Investigation of bovine coronavirus (BCOV) infections in cattle with clinical signs of respiratory tract infection by PCT technique
  1. Tez No: 542532
  2. Yazar: MELTEM MENEKŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bovine coronavirus (BCoV) solunum ve barsak sistemini etkileyen pnömoenterik bir karakter göstermektedir. Bu virus hem gaita hem de nazal sekresyonlarla saçılmakla beraber akciğerleri de etkileyebilmektedir. Ancak tüm Dünyada ve Ülkemizde solunum yollarını etkileyen BCoV'lar ile ilgili çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu araştırmada, solunum yolu BCoV enfeksiyonlarının bölgemizdeki durumunu ortaya koymak ve bu enfeksiyonlarda virus saçılımı, serolojik durum ve klinik belirtiler arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Solunum yolu klinik belirtileri gösteren farklı cinsiyetlere sahip 0 ile 2 yaş arasındaki toplam 92 hayvandan burun svabı örnekleri elde edildi. Svap örnekleri spesifik primerler kullanılarak RT-PCR analizine tabi tutuldu. Buna ilaveten aynı hayvanlardan serum örnekleri toplandı ve serumlar BCoV antikorları yönünden indirekt-ELISA yöntemi kullanılarak incelendi. Sonuç olarak 10 örnek (% 10.87) BCoV yönünden RT-PCR yöntemi ile pozitif olarak belirlendi. İndirekt ELISA testi ile gerçekleştirilen serolojik çalışmada ise antikor pozitif hayvan oranı tüm hayvanlar arasında % 93.48 iken burun akıntıları ile BCoV saçılımı gösterdiği belirlenen hayvanlarda % 90 (9/10) olarak saptandı. Sonuç olarak bu bulgular, ülkemizde solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan viral etkenler arasında BCoV'ların da göz önünde tutulması, BCoV izolasyonlarının gerçekleştirilmesine yönelik daha fazla araştırmanın yapılması ve izole edilen virusların antijenik ve genetik özelliklerinin ayrıntılı olarak araştırılması gerekliliğini ortaya koymuştur. Bununla beraber Türkiye'deki enterik ve respiratorik coronaviruslar arasındaki farklılıları belirleyecek çalışmaların hedeflenmesi de önemli bir unsurdur.
Özet (Çeviri)
Bovine coronavirus (BCoV) is a pneumoenteric virus that infects respiratory tract and intestine. It is shed in both feces and nasal secretions and also infects the lung. However, the number of studies on respiratory tract BCoV infections is limited in the world and our country. The aim of this research was to detect the situation in respiratoric BCoV infections and the evaluation of viral sheeding, serologic stuation and clinical signs. A total of 92 nasal swab samples were obtained from 0-2 years-old cattle having different sex with respiratory symptoms. The collected swab samples were subjected to RT-PCR analysis using specific primers. In addition, serum samples were collected from same animals and BCoV antibodies examined by antibody-detection ELISA. Finally, ten (10.87%) samples were detected as positive for BCoV by RT-PCR. The seroconversion rate was 93.48% (86/92) in animals by ELISA and 90% (9/10) in animals shedding BCoV in the nasal swabs. In conclusion, these findings suggest that BCoV should be considered among respiratory infections in our country and further studies needed to isolate BCoVs and to investigate their antigenic and genetic properties. However the differences between enteric and respiratoric coronaviruses should be determined in Turkey.