Geriatrik hastalarda osteoporotik kırık çalışma (study of osteoporotic fractures - SOF) kırılganlık indeksinin Türk toplumu için geçerlilik ve güvenilirliğinin araştırılması
Evaluating of the validity and reliability of the study of osteoporoti̇c fractures (SOF) index for the Turkish populati̇on in geriatric patients
- Tez No: 542533
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLEV DENİZ SUNA ERDİNÇLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: 65 yaş üstü hastalarda, kırılganlık tanısı amacıyla kullanılan 'SOF kırılganlık indeksi'nin, Türk toplumu için geçerlilik ve güvenilirliğinin tespiti ve bu testin sarkopenik hastalarda kullanılabilirliğini değerlendirmek. Yöntem: Temmuz 2017- Temmuz 2018 tarihleri arasında Geriatri polikliniğine başvuran 65 yaş ve üstü 144 hasta değerlendirildi. EWSGOP sarkopeni tanı kriterleri kullanılarak hastalar gruplandırıldı. Yaş, cinsiyet, ek hastalıkları, ilaçları sorgulandı. Antropometrik ölçümleri alındı. Kayıtlardan laboratuvar değerlerine bakıldı. SOF indeksi testi uygulandı. Bulgular: Yarısı non-sarkopeni grubundan, yarısı da sarkopeni grubundan olacak şekilde, 68 kadın, 76 erkek çalışmaya dâhil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluating reliability and validity of the SOF index ,which is used for the diagnosis of fragility in patients over the age of 65, for Turkish population and evaluating the usability of the SOF index in patients with sarcopenia. Method: 144 patients over the age of 65 who applied to the Geriatrics Clinic between July 2017-July 2018 were evaluated. Patients were grouped according to EWSGOP sarcopenia diagnostic criteria. Age, gender, additional diseases of the patients and the drugs used by them were questioned. Anthropometric measurements were made. From the records, laboratory test results were seen. SOF index test was applied. Results: 76 men and 68 women were included in the study and half of them were from the sarcopenia group while the other half was from non-sarcopenia group. Patient groups which were found healthy and fragile according to SOF index were compared for sarcopenia.