E-ticaret sektöründe satın alma davranışlarının yapısal eşitlik modelleme tekniği ile modellenmesi
Modeling of purchasing behaviors in e-commerce sector using structural equation modeling technique
  1. Tez No: 542585
  2. Yazar: MEHMET CABİR AKKOYUNLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Artan nüfus ve hızla gelişen ekonomi nedeniyle Türkiye elektronik ticarette önemli bir pazar haline gelmiştir. İnsanların satın alma davranışları, teknolojik gelişmelere bağlı olarak yıllar içinde büyük ölçüde değişmektedir ve elektronik ticarete verilen önem giderek artmaktadır. Ancak, kullanıcılar hala çeşitli güven faktörleri hakkında endişe duymaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de elektronik ticaret kullanıcıları için önerilen bir güven modeli test edilmiştir. Güven faktörü dört ana başlık altında toplanmıştır: bunlar doğal güven eğilimi, web sitesi kalitesi algısı, diğerlerinin alıcı/satıcı güveni ve üçüncü taraflarca tanınmadır. Ayrıca yaş ve cinsiyete bağlı olarak çıkarımlar yapılmıştır. Anket kullanılarak toplanan verilerden sonra kullanıcıların kaygıları belirlenmiştir. Gerçek bir müşteri grubuna ait elektronik ticaret verileri, veri madenciliği teknikleriyle işlenerek müşteri grupları belirlenmiştir. Elektronik ticaret şirketlerinin bu müşteri gruplarını daha etkin bir şekilde yönetebilmesi ve daha etkili hizmet sunabilmesi için öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of the growing population and rapidly developing economy Turkey has become an important market in electronic commerce. People's purchasing behaviors have changed drastically over the years, depending on technological developments and have increased the importance given to electronic commerce. However, users are still concerned about various trust factors. In this study a trust model was tested by establishing from users of electronic commerce in Turkey. The trust factor is organized into four subheadings: natural propensity to trust (NPT), perception of website quality (PWSQ), other's trust of buyers/sellers (OTBS) and third party recognition (TPR). In addition, inferences were made depending on age and gender. After the data collected using the questionnaire, the anxieties of the users were determined. Data belonging to a real customer group were processed by data mining techniques and customer groups were determined. Recommendations have been made to enable electronic trading companies to manage these customer groups more effectively and to provide more effective services.