Geri kazanılabilir atıkların yönetimi ve sıfır atık projesi uygulamaları: Kadıköy Belediyesi
Management of recyclable waste and the zero waste projects: Kadikoy Municipality
  1. Tez No: 542595
  2. Yazar: KÜBRA ULAŞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada İstanbul İli Kadıköy ilçesinde sıfır atık uygulamaları kapsamında sürdürülebilir bir çevre için geri kazanılabilir atıkların kaynağında ayrı toplanıp etkin geri dönüştürülmesi sağlanarak depolama alanlarına çöp olarak gönderilen değerli nitelikteki atıkların minimize edilebilmesi çalışmalarının örnek teşkil etmesi hedeflenmiştir. Yapılan saha incelemelerinde ambalaj atıkları, cam atıklar, atık elektrikli ve elektronik eşyalar, bitkisel atık yağlar, atık pil ve akümülatörler, tekstil atıkları, atık ilaç ve organik atıklarla ilgili çalışmaların yapıldığı tespit edilmiş, ilçedeki toplama ve geri dönüştürme verileri, yapılan enerji tasarrufları ve doğal kaynakların korunumu incelenmiştir. Kadıköy ilçesi İstanbul'un en büyük 13. ilçesi olup Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) 2017 yılı verilerine göre nüfusu 451.453 olmuştur.5 yıllık atık geri kazanım çalışmalarında; ilçeye toplam 792 adet atık toplama kumbaraları yerleştirilmiştir. Toplanılan 25.187 ton kağıt atıklarının yeniden kazanılması ile 328.182 ağacın kesilmesi, 906.732 m³ sera gazının (CO2) atmosfere atılması, 6.725 ton kirletici gazın atmosfere atılması, 652.343 m³ suyun harcanması ve 111.074.670 lt petrol eşdeğerinde enerji tüketilmesi önlenmiş olup ortalama 100.000 m3 depolama alanından tasarruf sağlanmıştır. 11.743 ton atık camın yeniden kazanılmasıyla 1.174.300 lt. petrol eşdeğer enerjiden tasarruf edilmiştir. 36.858 lt bitkisel atık yağın kaynağında ayrı toplanması ile 36.858 milyon litre içme suyunu kullanılamaz hale gelmesi önlenmiştir.294.298 kg AEEE, 739.680 kg tekstil atığı kaynağında ayrı toplanılarak geri kazanımı sağlanmıştır. Ayrıca 30.860 kg atık pil ve 337 kg evsel atık ilaç da uygun yöntemlerle bertaraf edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to minimize the amount of wastes that are sent to landfills as waste, they will be recycled and recycled at the source of recyclable waste for a sustainable environment. In the field investigations, it has been determined that the works related to packaging wastes, glass wastes, waste electrical and electronic goods, vegetable waste oils, waste batteries and accumulators, textile wastes, waste medicines and organic wastes, collection and recycling data in the district, energy savings and natural resources conservation. It is the 13th largest district of Kadikoy district of Istanbul Turkey Statistical Institute (TSI) has 451 453 inhabitants according to the 2017 data. In the 5-year waste recovery works; A total of 792 waste collection piggy banks were placed in the district. Recovering the collected 25.187 tons of paper wastes, cutting 328.182 trees, discharging 906.732 m3 of greenhouse gas (CO2) into the atmosphere, disposing of 6.725 tons of pollutant gas into the atmosphere, spending 652.343 m3 of water and consuming 111.074.670 lt of petroleum equivalent energy and saving an average of 100.000 m3 of storage space it is provided. With the regaining of 11.143 tons of waste camon, 1.174.300 liters of petroleum equivalent energy was saved. 36.858 It has been prevented that 36.858 million liters of drinking water is prevented from being collected by separate collection of vegetable waste oil at source. In addition, 30.860 kg of waste batteries and 337 kg of household waste medication were also disposed of with appropriate methods.