Sıfır atık yönetim sistemi ve adana büyükşehir belediyesi sıfır atık uygulamasının değerlendirilmesi
Evaluation of zero waste management system and adana metropolitan municipality zero waste implementation
  1. Tez No: 692119
  2. Yazar: HATİCE ŞEBNEM KÜPELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada atık yönetim sistemi olarak Sıfır Atık Yönetim Sistemine geçilmesinin gerekliliği ile ilgili Dünyada ve Türkiye'de sistemin işleyici hakkında politikalar, mevzuatlar değerlendirilerek bu konuda yapılan çalışmalar ile ilgili literatür taraması yapılmış olup Adana Büyükşehir Belediyesine ait idari hizmet binalarında sistemin uygulanmasıyla birlikte geri dönüşümü mümkün olmayan atıklar ve geri kazanılabilir nitelikteki atıkların kaynağında ayrı toplanması gerektiği değerlendirilmiştir. Bu amaçla 12 aylık dönem dikkat alınarak toplam geri dönüştürülebilen atıklar ile geri dönüşümü mümkün olmayan atıkların ayrı ayrı toplanma miktarları tespit edilmiştir. 137.992 kg atık toplanıp, bu atıkların 119.009 kg'ı kentsel atık toplama sistemine dahil edilip entegre katı atık bertaraf tesisine gönderilirken, 21.983 kg'ı geri dönüşebilir nitelikte atık olup lisanslı firmalara teslim edilerek geri dönüşüm sürecine girmiştir. Böylece entegre katı atık bertaraf sahasına giden atık miktarı azaltılmış olup toplam geri kazanılabilir nitelikteki atık miktarlarında da %16 oranında artış olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a literature review has been made regarding the necessity of transitioning to the Zero Waste Management System as a waste management system in the world and in Turkey, regarding the system's processor, and the studies on this subject. It was evaluated that wastes should be collected separately at the source. For this purpose, separate collection amounts of total recyclable wastes and non-recyclable wastes were determined, taking into account the 12-month period. While 137.992 kg of waste was collected, 119.009 kg of these wastes were included in the urban waste collection system and sent to the integrated solid waste disposal facility, 21.983 kg of waste was delivered to licensed companies and entered the recycling process. Thus, the amount of waste going to the integrated solid waste disposal site has been reduced, and it has been determined that the total amount of recyclable waste has increased by %16.