Project planning and management using building information modelling (BIM)
Yapı bilgi modellemesi ile proje planlama ve yönetimi
  1. Tez No: 542603
  2. Yazar: RUTI RUTH POLITI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN AKTAŞ, DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE İLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bugün, inşaat uygulamalarında projenin büyüklüğü arttıkça etkili inşaat yönetim teknikleri ve araçları önem kazanmaktadır. Büyük ölçekli projelerde görev, parametre ve kısıtların artması ve bütün bunların etkileşimi projenin karmaşıklığını arttırmaktadır. Bu zorluklarla başa çıkabilen tekniklerin ve araçların araştırmaları devam ederken, son zamanlarda karşımıza çıkan Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) yaklaşımı inşaat projelerinin karmaşıklığını verimli bir şekilde ele alabilmektedir. YBM, bir bina veya yapının 3 boyutlu olarak dijital canlandırmasını vermektedir. Geometrik verileri modellemesi yanında en önemli özelliği proje ile alakalı tüm anlamsal veri (elemanın işlevi, malzeme özellikleri, yapı detayları, iş programları vs.) YBM modeli içinde depolanır. Amaç, tek bir modelde projenin tüm aşamalarında yer alan tüm paydaşları birleştirmektir. Bu çalışmada, başlıca ele alınan konu proje yönetiminin mevcut uygulamalar kapsamında analiz edilmesi ve YBM tabanlı proje yönetiminin bu zorlukları nasıl ele aldığının bir sunumudur. Bu tez YBM'nin proje yönetimine nasıl uygulanabileceğini be YBM modeli için nasıl yöntem ve bilgi toplanabileceğini araştırmaktadır. YBM tabanlı zamanlama (4D), maliyet tahmini (5D), sürdürülebilirlik (6D), tesis yönetimi (7D) ve yapı analizinin proje yönetimi kapsamında avantajları tartışılmıştır. Bilgisayar destekli bir vaka çalışması ile inşaat aşamasında nD YBM modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, in construction practice, implementation of effective construction management techniques and tools is becoming essential, especially as the scale of the projects increases. Large scale projects pose a challenge to industry; as the number of tasks, parameters and constraints to be considered rises, interaction of these tasks and parameters increases the complexity, as well. While the search for techniques and tools for better coping with complexity will never end, Building Information Modeling (BIM) has recently emerged as an approach that achieves considerable improvement in efficiently handling complexity. BIM is able to provide a digital visualization of a building or structure in 3D. The necessary geometric data is modeled but more importantly all semantic data associated with the project (function of the element, material properties, construction details, schedules, etc.) is stored with the model. The intent is to have a single model of the project for all stakeholders over all phases of the project. In this study, the main challenges within the current practice of project management are analyzed and what BIM-based project management has to offer to those challenges have been discussed. The thesis explores how BIM method can be applied to project management and how information can be collected to build a BIM model. The advantages of BIM-based scheduling (4D), cost estimation (5D), sustainability (6D), facility management (7D) and structural analysis in the scope of project management is discussed. A case study is given to validate the use of the computer aided programs for nD BIM during the construction phase.