Senaryo temelli yüksek gerçekli ve tekrarlı simülasyon yönteminin hemşirelik öğrencilerinin tıbbi hatalara eğilim, öz etkililik-yeterlilik ve durumsal kaygı düzeyleri üzerine etkisi
The effect of scenario-based high fidelity and redo simulation methods on the medical error tendency, self-efficacy and state anxiety levels of nursing students
- Tez No: 542684
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma Senaryo Temelli Yüksek Gerçekli Simülasyon yönteminin hemşirelik öğrencilerinin tıbbi hatalara eğilim, öz yeterlilik ve durumsal kaygı düzeyleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Deneysel nitelikte ön ve son test dizaynlı ve kontrol gruplu olarak gerçekleştirilen çalışmamız Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Etik Kurulu tarafından onaylanmış ve tüm katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2017-2018 Bahar yarıyılı eğitim-öğretim yılında hemşirelik 2. sınıf öğrencilerinden 80 öğrenci (tekrarlı simülasyon grubu/n=40, tek simülasyon grubu/n=40) oluşturmuştur. İki kişilik gruplara ayrılan tek simülasyon grubu(20) ve tekrarlı simülasyon grubu(20) olmak üzere toplam 40 alt grup oluşturulmuştur. Bu alt gruplar 5 adımdan oluşan“Kronik Lenfositik Lösemi (KLL) Tanılı Bir Hastanın Simülasyon Senaryosu”eğitimine alınmıştır. Verilerin toplanmasında Birey Tanıtım Formu, Durumluk Kaygı Ölçeği, Öz-Etkililik Yeterlilik Ölçeği ve KLL Hasta Senaryosu Beceri Değerlendirme ve Tıbbi Hata Durumu Değerlendirme (BDTHDD) Kontrol Listesi kullanılmıştır. Veriler Student t-Testi, Mann Whitney U Testi, Wilcoxon İşaretli Rank Testi, Paired Sample T Testi, Ki-Kare Testi, Kruskal Wallis H Testi, Cronbach Alfa analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda grupların eğitim öncesi öz yeterlilik ve kaygı düzeyleri birbirine yakın iken, eğitim sonrası tekrarlı simülasyon grubunun istatistiksel olarak anlamlı düzeyde öz-yeterliliğinde artma ve kaygısında azalma belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to define The Effect of Scenario-Based High Fidelity and Redo Simulation Methods on Medical Error Tendency, Self-efficacy and State Anxiety Levels of nursing students. Our study which is designed as control group in experimental quality pre and post-test research was approved by Sivas Cumhuriyet University Ethical Committee, and its consents was taken from all informed participants. The sample of the study consists of the second grade 80 students (redo simulation group n=40, single simulation group n=40) who have been trained in the Faculty of Health Sciences during the Spring semester in 2017-2018 academic year. Including the single simulation group(20) and the repeated simulation group(20), a total of 40 subgroups were formed in two-student-groups. These subgroups were participated in the education of the 'The Simulation Scenario of a Patient with Chronic Lymphocytic Leukaemia' which consists of 5 steps. Self-Description Form, The State Anxiety Inventory, The Self-Efficacy Scale and The Chronic Lymphocytic Leukaemia Patient Scenario Skill Assessment and The Medical Error Situation Evaluation Checklist have been used as data collecting tools. Data have been evaluated by using Student t-Test, Mann Whitney U Test, Wilcoxon Marked Rank Test, Paired Sample T-Test, Chi-Square Test, Kruskal Wallis H Test and Cronbach Alfa analysis. While the self-efficacy and anxiety levels of the groups are close to each other in our study, it is determined that there is a statistically remarkable increase in self-efficacy and a decrease in anxiety of the repetitive simulation group after the training.