Sakroiliak eklem disfonksiyonunun tedavisinde kayropraktik manipülasyonun ve kas enerji tekniğinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of chiropractic manipulation and muscular energy technique in the treatment of sacroiliac joint dysfunction
- Tez No: 542703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmanın amacı, sakroiliak eklem disfonksiyonu (SIED) tanısı almış hastalarda, kayropraktik manipülasyon ve kas enerji tekniği yöntemlerinin etkinliğini karşılaştırmaktır. SIED tanısı konmuş, 20-65 yaş aralığındaki (yaş ort.:39.47±9.92) 45 gönüllü hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm olgular antropometrik olarak değerlendirildikten sonra randomize olarak kayropraktik manipülasyon grubu (KMG) (n=15, 9 kadın, 6 erkek), kas enerji tekniği grubu (KETG) (n=15, 9 kadın, 6 erkek) ve kontrol grubu (KG) (n=15, 9 kadın, 6 erkek) olmak üzere 3'e ayrılmıştır. Tedavi öncesinde bütün tedavi grupları numerik ağrı skalası (NAS), Oswerty bel ağrı engelilik anketi, Beck depresyon Ölçeği (BDÖ) ve algometre ile değerlendirilmiştir. Bütün gruplara ergonomik düzenlemeler hakkında detaylı bilgi verilerek ev egzersiz programı verişmiştir (4 hafta, her gün, günde 3 kez, 10 tekrar). Buna ilave olarak KMG'ye kayropraktik manipülasyon, KETG'ye ise kas enerji tekniği 4 hafta boyunca hafta da 2 kez uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise ev egzersizleri dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır ve tüm ölçüm parametreleri 2. ve 4. haftanın sonunda tekrar değerlendirilmiştir. Toplamda 3 farklı zaman diliminde yapılan testlerle tedavilerin etkinlikleri karşılaştırılmıştır. Antropometrik ölçüm değerleri açısından bir farklılık bulunmayan (p>0.05) tüm gruplar grup içi analiz sonuçlarına göre bütün ölçüm yöntemlerinde; gruplar arası analiz sonuçlarında ise BDÖ dışında tüm ölçüm parametrelerinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the effectiveness of chiropractic manipulation and muscle energy technique in patients with sacroiliac joint dysfunction (SIJD). 45 volunteer patients with SIED, aged 20-65 years (mean age: 39.47 ± 9.92 years) were included in the study. All cases were evaluated anthropometrically and randomly chiropractic manipulation group (CMG) (n = 15, 9 female, 6 male), muscle energy technique group (METG) (n = 15, 9 female, 6 male) and control group (CG) (n = 15, 9 female, 6 male). Before treatment, all treatment groups were evaluated by Numerical pain scale (NPS), Oswerty disability index (ODI), Beck depression scale (BDS) and algometer measurement. All groups were given detailed information about ergonomic arrangements and gave home exercise program (4 weeks, 3 times a day, 10 times a day). In addition, chiropractic manipulation was applied to CMG and muscle energy technique was applied to METG 2 times a week for 4 weeks. The control group did not have any application other than home exercises. All measurement parameters were reevaluated at the end of the 2nd and 4th week. In total, the efficacy of the treatments in 3 different time periods was compared. All groups were found to have no differences in terms of anthropometric measurements (p> 0.05).