The impact of Turkey-EU relations on public opinion about Syrians in Turkey: An analysis of perpection through social media
Türkiye-AB'nin ilişkisi Türkiye'deki Suriyeliler hakkında kamuoyuna etkisi: Sosyal medya'dan anlayışın analizi
- Tez No: 542710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR BANU KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sosyal Medya dünya çapında önemli bir araç haline geliyor. Sosyal medya Farklı platformlarda çeşitli bilgi ve içerik kaynaklarına erişilebilen yaşamımızda çok önemli bir rol yarattı. Sosyal Medya, zaman ve mekan kısıtlaması olmadan çeşitli nedenlerle kullanılabilir, bu nedenle haber bültenleri ve ajansları, Sosyal Medya'nın avantajlarını fark etti ve daha geniş kitlelere ulaşmak için haberlerini geleneksel Multimedya platformlarıyla birlikte Sosyal Medya platformlarında yayınladı. Bu çalışma, sosyal medya platformlarının türkiye'deki haber bültenleri tarafından kullanılmasının önemi ve kamuoyunda etki açısından olabilecekleri beya olamayacakaları üzerine odaklanmaktadır . Politik spektrumda (cumhuriyet, hürriyet, sabah ve sözcü ) çok sayıda takibe sahip ve farklı çizgilere giren bu araştırmada dört haber bülteni facebook sayfası seçildi. Ankara anlaşmasının türkiye ile Avrupa birliği arasında gerçekleştiği çok önemli bir ay olduğu için Mart 2016, bu araştırmayı yürütmek üzere seçilmiştir. Bu araştırma, haber bültenleri tarafından oluşturulan Ankara anlaşmasından önce ve sonra çıkan haber parçalarının ( facebook gonderilerinin ) içerik ve söylem analizini gerçekleştirmeye çalısacam ve türkiye'de ikamet eden suriyelilere kamuoyununun bu yayınlardan gelen tepkilerden nasıl etkileyebileceğini yorumlar bölümünde olan tepkileri analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Social Media is becoming a tool of significant importance throughout the world. It has created a very important role in our lives where one could access various sources of information and contents through different platforms. Social Media could be used for various reasons without time or space limitations therefore news outlets have noticed the advantages of Social Media, so they post their news on Social Media platforms-along with the traditional Multimedia platforms- in order to reach wider audiences. This research aims to seek out if the change in the EU-Turkey relations and the way it was portrayed in the media has affected the people's perceptions regarding the Syrians living in Turkey and if the large number of discussions made by the political actors and parties in the parliament, the government and NGOs has caused a significant change in the way people express their attitude towards both Syrians and Europe. This would be done by analyzing comments made on news outlets on social media (Facebook) platforms of four major news agencies in Turkey. The news outlets' Facebook pages have been chosen in this research which have large number of followings and fall under different lines in the political spectrum (Cumhuriyet, Hurriyet, Sabah and Sozcu). The month of March, 2016 have been chosen to conduct this