Producing synthetic person images with deep generative artificial neural networks
Derin üretici yapay sinir ağları ile sentetik kişi görüntülerinin üretilmesi
  1. Tez No: 542738
  2. Yazar: MEHMET GÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERKUT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sentetik kişi görüntüsü üretiminin birçok uygulama alanı bulunmakta olup, dijital fotoğraf paylaşımı ve düzenlenmesi, görsel gözetleme, moda sanat ve tasarım, insan etkileşimli otonom makineler gibi alanlar bunlardan bazılarıdır. Bu tezde, kişi görüntüsü üretimi ile ilgili, nitelik esaslı kişi görüntüsü üretimi ve dil esaslı kişi görüntülerinin, özellikle kıyafetler için, düzenlenmesi olmak üzere iki problem üzerinde çalışılmıştır. İlk problem poz, cinsiyet, giysi, çanta bulunup bulunmaması gibi nitelikler göz önünde bulundurularak gerçekçi duran sentetik kişi görüntülerinin üretimini kapsarken, diğer problem verilen bir kişi görüntüsündeki kıyafetleri doğal dil tarifleri ile belirtilen değişikliklere uygun hale getirmeye ve bunu yaparken de tarifte belirtilmeyen diğer detayları mevcut görüntüde korumaya odaklanmaktadır. Sentetik kişi görüntüsü üretiminin gerçekleştirimi ön plan/arka plan ayrımı, kısmı kapanma, kişinin duruşu, kameranın bakış açısı ve mesafesi, nitelikler ya da doğal dil tarifleri arasındaki karmaşık ilişkiler ve verideki kalitesizlik, denge sorunları gibi nedenlerle oldukça zorludur. Bu tez kapsamında, şartlı çekişmeli üretici sinir ağı modelleri esas alınarak, bahsi geçen her iki problemin çözümü için yeni modeller önerilmiştir. Yapılan nicel ve nitel deneyler ile, nitelik esaslı üretim yapan yapan modelin makul derecede sentetik kişi görüntüleri üretebildiği ve dil esaslı kıyafet değişiklikleri yapan ikinci modelin temel alınan çalışmalara kıyasla, daha iyi bölgesel hakimiyet ile daha inandırıcı ve dil tarifleri ile daha uyumlu görüntüler sentezleyebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Producing synthetic person images has wide variety of applications including digital photo sharing and editing, visual surveillance, fashion and art design and human interactive autonomous machines, among others. In the scope of this thesis, we explored two problems related to person image generation, namely attribute based person image generation and language guided editing of person images, especially for outfits. While the former problem considers generating realistic person images using attributes like pose, gender, clothes, whether a bag is present or not etc., the latter focuses on editing an outfit image through natural sentences and accordingly generating new outfits while keeping the unstated sections in the text description untouched. Realization of synthetic person image generation processes is quite difficult due to several reasons such as foreground/background, partial occlusion, stance of a person, camera angle and distance, complex relationships between attributes or natural language descriptions and unbalanced and poor quality data. In this thesis, we developed conditional generative adversarial network based models to solve each problem. With quantitative and qualitative experiments, we have shown that our first attribute related model produces reasonable synthetic person images and our language guided second model generates more plausible results than the baseline work with better localization capability when generating new outfits consistent with the target text descriptions.