İnsülin benzeri bağlayıcı proteinlerin (IGFBP) rekombinant üretimi ve karakterizasyonu
Recombinant production and characterization of insulin-like growth factor binding proteins (IGFBP)
- Tez No: 542765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU OKUTUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Diyabet genetik veya beslenme kaynaklı, pankreas salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamamasıdır. Bunun sonucunda kan glukoz düzeyinde anormal farklanmaların gelişmesi sonucu oluşan ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Diyabetin giderek artan bir sağlık sorunu olması nedeniyle şu an hali hazırda bulunan tedavi yöntemlerine alternatif, etkili, kolay kullanımlı terapötik tedavi yöntemleri geliştirilmeye çalışılmaktadır. İnsülin benzeri büyüme faktörlerinin (IGF'lerin) potansiyel terapötik uygulamaları geniştir. IGF ailesinin, diyabet başta olmak üzere, kanser, büyüme geriliği, kas-iskelet sistemi hastalıkları ve nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde kullanım alanları mevcuttur. IGF'ler yapısal olarak insüline benzerdirler ve biyolojik sıvıda, insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein (IGFBP)'lere bağlanmış halde bulunur. Şu ana kadar karakterize edilmiş altı memeli IGFBP'i bulunur ve IGFBP-1, IGFBP-2, IGFBP-3, IGFBP-4, IGFBP-5, IGFBP-6 olarak adlandırılır. IGFBP'ler, IGF'lere Tip-1 IGF reseptörlerinden daha yüksek afinitede bağlanırlar. Böylece reseptörlerine bağlanmalarını kontrol ederek IGF aktivitelerini düzenlerler. IGFBP'ler, IGF bağımlı ve IGF bağımsız etkileri ile son derece önemli proteinlerdir. Bu çalışmada dolaşımdaki IGFBP'lerin %60'dan fazlası olan ve IGFBP'lerin en önemlisi olarak kabul edilen, IGFBP-3 rekombinant olarak üretiminin optimizasyonu E.coli BL21 ve E.coli Shuffle T7 Ekspres olmak üzere iki farklı E.coli suşunda, pET21a ve pET22b olmak üzere iki farklı pET ekspresyon sisteminde, farklı sıcaklıklarda ve farklı indüksiyon konsantrasyonlarında çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a genetic or nutritionally caused by the fact that the pancreatic gland does not produce enough insulin hormone or the insulin hormone it produces cannot be used effectively. As a result of this, it is a life-long disease caused by the development of abnormal differences in blood glucose level. Since diabetes is an increasing health problem, it is tried to develop alternative, effective, easy to use therapeutic treatment methods. Potential therapeutic applications of insulin-like growth factors (IGFs) are extensive. The IGF family has been used in the treatment of cancer, growth retardation, musculoskeletal diseases and neurodegenerative diseases, especially diabetes. IGFs are structurally similar to insulin and are present in the biological fluid bound to insulin-like growth factors-binding protein (IGFBP). Up to present, there are six mammalian IGFBPs characterized and named as IGFBP-1, IGFBP-2, IGFBP-3, IGFBP-4, IGFBP-5, IGFBP-6. IGFBPs bind to IGFs higher affinity than Type-1 IGF receptors. Thus, they control their binding to their receptors and regulate IGFs activity. IGFBPs are extremely important proteins with IGF dependent and IGF independent effects In this study, optimization of IGFBP-3 recombinant production, which is more than 60% of circulating IGFBPs and considered to be the most important of IGFBP. Two different E.coli strains, E.coli BL21 and E.coli Shuffle T7 Express, were studied in two different pET expression systems, pET21a and pET22b, at different temperatures and different induction concentrations.