Adölesan obezitesinin EKG ve SFT üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of adolescent obesity on ECG and PFT
  1. Tez No: 542764
  2. Yazar: YASİN AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİME ERGEN DİBEKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ Ülkemizde ve tüm dünyada obezitenin sıklığı giderek artmaktadır. Adölesan döneminde obez olan kişilerin çoğu erişkinlikte de hayatlarına obez olarak devam etmektedir. Çocukluk ve adölesan dönemde başlayan obezitenin komplikasyonları, erişkin çağda aşikar hale gelse de, metabolik sorunların temeli çocukluk ve adölesan döneminde atılmaktadır.Obezite, özellikle kardiyovasküler sistem ve solunum sistemi gibi yaşamsal önemi olan sistemleri de etkileyerek, mortalite ve morbiditeyi artırmakta olup, bu anlamda obezitenin erken tanınması ve komplikasyonlarının önlenmesi, hayati önem arz etmektedir. Çalışmamızda, adölsean döneminde fazla kilolu ve obezitesi olan olguların EKG ve SFT bulguları normal kiloda olan adölesanlarla kıyaslanarak, adölesan obezitesinin kardiyovasküler ve solunum sistemine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. YÖNTEM Çalışmamıza TCSB Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniklerine, okul tarama programı amacıyla başvuran ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan, yaşları 10 – 18 aralığında olan adölesanlar dahil edildi. Olgular vücut kitle indekslerine (VKİ) göre, obez (VKİ>30 kg/m2), hafif kilolu (VKİ= 25-30 kg/m2), normal kilolu (VKİ=18-25 kg/m2) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Olguların EKG ve SFT ölçümleri alınarak çalışma verileri elde edildi. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile değerlendirildi. BULGULAR Çalışmamıza 156 adölesandâhil edildi. Çalışmamızda değerlendirilen EKG parametrelerinden kalp hızı açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,107).
Özet (Çeviri)
AIM The frequency of obesity is increasing in our country and all over the world. Most of the people who are obese during adolescence continue their lives as obese. Although the complications of obesity in childhood and adolescence have become evident in adulthood, the basis of metabolic problems is taken in childhood and adolescence. Obesity increases the mortality and morbidity by affecting the vital systems such as the cardiovascular system and the respiratory system. In this sense, early recognition of obesity and prevention of its complications are of vital importance. In this study, we aimed to evaluate the effects of adolescent obesity on cardiovascular and respiratory system in adolescents with overweight and obesity compared to adolescents with normal weight. METHOD Adolescents who were admitted to Evliya Çelebi Education and Research Hospital Pediatric Outpatient Clinic for the purpose of school screening program and who had no health problems and who had no health problems were included in our study. The cases were divided into three groups according to body mass index (BMI): obese (BMI> 30 kg / m2), slightly overweight (BMI = 25-30 kg / m2), normal weight (BMI = 18-25 kg / m2). ECG and PFT measurements of the patients were obtained and study data were obtained. The data were evaluated with SPSS package program. FINDINGS 156 adolescents were included in our study. In our study, no significant difference was found between ECG parameters in terms of heart rate (p = 0,107).