Tekirdağ koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen önemli bazı mısır çeşitlerinin verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
Determination of the yield and yield components of some corn varieties as a second crop in tekirdag conditions
- Tez No: 542771
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma 2013–2014, 2014–2015 yıllarında Tekirdağ İl'i Malkara İlçe'si İbribey Mahallesi'nde üretici arazisinde tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışma Tekirdağ koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen önemli bazı mısır çeşitlerinin (Calcio, Colonia, DK–743, Mas 74G, Pasha) verim ve verim unsurları olmak üzere 17 özellik incelenmiştir. Sulu şartlarda gerçekleştirilen bu çalışma sonucunda 2014 yılında en yüksek verim ve verim unsuru değerleri olarak; yaprak yaş ağırlığı 146,93 g ile Calcio, koçan yaş ağırlığı 393,90 g ile Calcio, gövde yaş ağırlığı 536,93 g ile Colonia, bitki yaş ağırlığı 1055,33 g ile Calcio, yaprak kuru ağırlığı 70,30 g ile Pasha, koçan kuru ağırlığı 303,67 g ile Calcio, gövde kuru ağırlığı 374,63 g ile Colonia, bitki kuru ağırlığı 700,93 g ile Calcio, hasıl verimi 7565,00 g ile Calcio, gövde çapı 2,91 cm ile Calcio, koçan yüksekliği 94,77 cm Colonia, bitki boyu 249,17 cm ile Colonia, koçan çapı 5,85 cm ile Calcio, koçan boyu 26,30 cm ile Calcio, yaprak sayısı 12,40 adet/bitki ile Colonia ve Calcio, yaprak eni 9,42 cm ile Calcio, yaprak boyu 67,24 cm ile DK-743 çeşitleri olarak belirlenmiştir. 2015 yılında ise en yüksek verim ve verim unsurları değerleri olarak; yaş yaprak ağırlığı 183,83 g ile Colonia, koçan yaş ağırlığı 441,67 g ile Calcio, gövde yaş ağırlığı 566,30 g ile Pasha, bitki yaş ağırlığı 113,50 g ile Colonia, yaprak kuru ağırlığı 87,47 g ile DK-743, koçan kuru ağırlığı 326,73 g ile Mas 74G, gövde kuru ağırlığı 312,00 g ile Mas 74G, bitki kuru ağırlığı 721,67 g ile Mas 74G, hasıl verimi 7942,77 g ile Calcio, gövde çapı 2,82 cm ile Calcio, koçan yüksekliği 91,73 cm ile DK-743, bitki boyu 265,03 cm ile Colonia, koçan çapı 6,65 cm ile Colonia, koçan boyu 34,70 cm ile Calcio, yaprak sayısı 12,17 adet/bitki ile DK-743, yaprak eni 9,11 cm ile Mas 74G, yaprak boyu 77,29 cm ile Pasha çeşitleri olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted, on 2013-2014 and 2014-2015 growing seasons, in accordance with randomized split block design with three replications at farmer land in Tekirdağ province, Malkara district İbribey village. The research analyzed 17 characteristics such as yield, yield components of some corn varieties (Calcio, Colonia, DK–743, Mas 74G, Pasha) which is cultivated as second crop in climatic conditions of Tekirdağ. As a result of this study which carried out in aqueous conditions, the highest yield and yield component values in 2014; Calcio with leaf fresh weight 146.93 g, calcio with corncob age weight 393,90 g, weight with stem fresh weight 536,93 g Calonia, plant fresh weight 1055,33 g with Calcio, leaf dry weight 70,30 g with Pasha, corncob dry weight 303,67 g with Calcio, stem dry weight 374,63 g with Colonia, plant dry weight 700,93 g with calcio, herbage yield 7565,00 g with calcio, stem diameter 2,91 cm with calcio, stem height 94,77 cm Colonia, plant height 249,17 cm, Calcio with corncob diameter 5,85 cm, Calcio with corncob length 26,30 cm, Colonia and calcio with leaf number 12,40 units / plant, leaf width 9, Calcio with 42 cm, leaf length was determined as DK-743 varieties with 67.24 cm. In 2015, the highest yield and yield components were found as; Colonia with fresh leaf weight 183.83 g, calcio with corncob fresh weight 441.67 g, Pasha with stem fresh weight 566.30 g, Colonia with fresh plant weight 113.50 g, weight with leaf dry weight 87.47 g DK- 743, corncob dry weight 326.73 g Mas 74G, stem dry weight 312.00 g Mas 74G, plant dry weight 721.67 g Mas 74G, herbage yield 7972.77 g Calcio, stem diameter 2.82 cm Calcio, corncob height 91,73 cm with DK-743, plant height 265,03 cm Colonia, corncob diameter 6,65 cm with Colonia, corncob length 34,70 cm with Calcio, number of leaves with 12,17 pieces / plant DK-743, leaf width 9,11 cm with Mas 74G, leaf length of 77,29 cm were determined as Pasha varieties.