Information discovery using ontology and graph theory in semantic web content
Anlamsal web içeriklerinde ontoloji ve graph teori kullanarak bilgi çıkarımı
  1. Tez No: 542776
  2. Yazar: AYHAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bilgi teknojilerindeki gelişmeler, daha fazla bilginin saklanmasını ve daha fazla bilginin işlenmesini sağlamaktadır. Teknoloji kullanımı insanın günlük yaşaımda her noktaya yayıldığı için, kullanıcının bilgiye erişimi daha fazla önem kazanmaktadır. World Wide Web in ilk yıllarındaki rolü, kullanıcının bilgiye erişim ihtiyacının kaşılanması için, verinin yayınlanmasıydı. Daha sonra anlamsal gelişmeler ile birlikte, sistemlerde tutulan bilgiler ontolojiler kullanılarak bilgi alanları oluşturmak için, anlamsal yapılar ile tanımlandılar. Makine işlenebilir anlamsal formlar kullanarak, bilgi alanlarındaki veriler, akıllı uygulamaların desteği ile kullanıcı ihtiyaçlarına daha iyi hizmet vermek için zenginleştirildiler. Bağlı veri ortamındaki anlamsal web kaynakları ve bunların hiyerarşileri birden çok bilgi alanlarında bilginin keşfi için destek sağlayabildi. Bilgi işlemedeki yapay zeka, graf teori, gibi çok yönlü bakış açıları bilgi alanlarındaki veri setlerini istatistiksel analizler, benzerlik ölçümleri, ve ağlardaki konum yol analizleri ile zenginleştirici algoritmalar sağlayabildi. Bu çalışma, çeşitli tiplerdeki veriyi makine işlenebilir ve bilgi alanlarına hazır duruma getirmek için anlamlı bir hale dönüştüren uygulama mimarisi sunmaya çalışır. Daha sonra hazırlanmış anlamsal ve istatistiksel içeriklerden kullanıcının bilgi ihtiyaçlarına erişimi kolaylaştıracak bilgi çıkarımları yapmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
Advancements in information technologies provide storing more data and processing more information. As the use of technology spreads out in human daily life, user demand for accessing information gets more importance. In the initial years of World Wide Web, its primary role was to publish data to fulfill the demand for access information. Later with semantic advancements, data stored in systems have been identified in semantic structures using ontology to arise knowledge bases. Using machine-processable semantics forms, data available in knowledge bases could be enriched with intelligent applications to serve better for information demand of end users. The entity relationships in semantic web resources and their hierarchies in linked open data environment could support for discovering information in multiple knowledge bases. Multiple perspectives about information processing like in artificial intelligence, graph theory could provide algorithms to enrich the datasets in knowledge domains with statistical analysis, similarity measures and location-path analysis in networks. This study tires to propose application architectures for evolving data in various types to semantic manner to prepare them machine-processable and ready for knowledge bases. Later aims to provide information insights for simplifying information access demand using prepared semantic and statistical information content.