Maksimum metriği geometrisinde uzaklık formülleri üzerine
On the distance formulae in the geometry of maximum metric
- Tez No: 542777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır ve bu bölümde bazı literatür bilgilerine yer verilmiştir. İkinci bölüm tez için temel kavramların tanımının yapıldığı ve teoremlerden oluşan bölümdür. Üçüncü bölümde düzlemde maksimum uzaklığın tanımı ve bazı özelliklere değinilmiştir. Ayrıca bu bölümde öklidyen uzaklık ile maksimum uzaklığı arasındaki fonksiyonel ilişki belirtilmiştir. Dördüncü bölümde uzayda maksimum uzaklığın bir metrik belirttiği gösterilmiş ve bu metrik oluşturulmuş maksimum geometrideki bir noktanın bir doğruya, bir noktanın bir düzleme uzaklıkları ile iki doğru arasındaki uzaklık araştırılmıştır. Beşinci ve son bölümde ise yapılan çalışma özetlenmiş ve bazı sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to some literature knowledge. The second chapters is the chapter some fundamental definitions and theorems which are needed for the thesis are given. In the third chapter definition of maximum distance in the plane and some of its properties are given. Also in this chapter functional relation between Euclidean distance and Maximum distance is stated. In the fourth chapter it is shown that maximum distance in the space is a metric and in maximum geometry which is generated by this metric, distance of a point to a line, distance of a point to a plane and distance between two lines are searched. In the fifth and final chapter the study is summarized and some suggestions and conclusions are given.