Kendini uyarlayabilen sistemlerin global davranışlarının etmen tabanlı sistemlerle modellenmesi ve simülasyonu
Modeling and simulation of global behaviors of the self-adaptive systems by using agent based systems
  1. Tez No: 542804
  2. Yazar: SEVCAN EMEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM BORA, DOÇ. DR. VEDAT EVREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, biyolojik sistemlerin davranışlarından esinlenerek ortaya çıkmıştır. Biyolojik bir sistem olan insan fizyolojisinde birçok sistem kendi kontrol mekanizmaları ile yaşamsal süreçlerini doğal bir şekilde sürdürmeye devam etmektedir. Bu sistemlerden birisi olan kardiyovasküler sistem, bu teze ilham kaynağı olan homeostazisin sağlanmasında aktif rol oynamaktadır. Repast Simphony platformunda uygulaması gerçekleştirilen kardiyovasküler sistemin önerilen etmen tabanlı kan damarı modelinde, etmenlerin sistem içindeki lokal davranışları gözlemlenmektedir. Bu davranışlardaki en belirgin fark, kan damarının dallanma yapısında ortaya çıkmaktadır. Etmen tabanlı kan damarının dallanma modeli, bu tezde fraktallarla açıklanmaktadır. Sistem, içeriden veya dışarıdan gelebilecek herhangi bir bozucu etkiye veya uyarana karşı, önerilen etmen tabanlı bir homeostatik kontrol mekanizması ile yanıt vermektedir. Bu kontrol mekanizması, tez kapsamında yürütülen sistemin ilişkili olduğu alt sistemler ile test edilebilmektedir. Geliştirilen etmen tabanlı durum çalışmalarında elde edilen simülasyon sonuçları, sistemin global davranışını etkileyen lokal düzenlemelerin birer sonucu olarak değerlendirilmektedir. Bu tez, eğitim ve araştırma amaçlı, araştırmacılara veya kullanıcılara test edebilecekleri veya kaynak sağlayabilecekleri bir alt yapı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis was inspired by the behavior of biological systems. In human physiology, which is a biological system, many systems continue to maintain vital processes in a natural way through their own control mechanisms. One of these systems, cardiovascular system, has an active role to provide homeostasis, which is the source of inspiration for this thesis. In the proposed agent-based blood vessel model of the cardiovascular system, which is the performed on the Repast Simphony platform, local behaviors of the agents within the system are observed. The most significant difference in these behaviors occurs in the branching structure of the blood vessels. The branching model of the agent-based blood vessels is described by fractals in this thesis. The system's response to a disturbunce or stimulus in the system is provided by a proposed agent-based homeostatic control mechanism. This control mechanism can be tested with the subsystems associated with the system carried out within the scope of the thesis. The simulation results obtained in the agent-based case studies are evaluated as a result of the local arrangements affecting the global behavior of the system. This thesis provides an infrastructure for researchers and users to test or provide resources for education and research purposes.