Influence of water aging on vibration-damping behavior of fiber reinforced composite laminates
Su yaşlandırmasının elyaf takviyeli kompozit laminatların titreşim sönümleme davranışına etkisi
- Tez No: 542829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YAVUZ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, bazalt takviyeli epoksi kompozitlerin su ile yaşlandırılmasının titreşim-sönümleme özelliklerine etkisini deneysel ve analitik metotlarla araştırmak için gerçekleştirilmiştir. Yaşlandırma işlemi için üç farklı solüsyon (saf su, tuzlu su ve bazik su) kullanılmıştır. Numuneler, sabit oda sıcaklığındaki solüsyonlara daldırılmış ve titreşim deneyleri, ağırlık ölçümleri ile birlikte farklı periyotlarda gerçekleştirilmiştir. Zamana göre ağırlık ölçümüyle, su alım yüzdesi ve difüzyon katsayısı hesaplanmıştır. Difüzyon katsayısı kullanılarak, su alımı grafiği analitik olarak çizilmiş ve deneysel ölçümlerle kıyaslanmıştır. Çalışmaya göre, bazalt kompozitlerde sulu ortam yaşlandırması doğal frekansta önemli bir değişikliğe sebep olmamış, fakat sönümleme özelliklerinde %29 artış görülmüştür. Su absorbsiyon testlerine göre NaOH ve tuzlu su solüsyonlarında yaşlandırılan numuneler başlangıç ve doygunluk aşamalarında Fick yasasına uyan bir davranış sergilemiş fakat bazalt kompozitlerin saf su absorbsiyonu Fick yasasına uyan bir davranış göstermemiştir. Bunun yerine su alma ve bırakma açısından çok aşamalı bir davranış gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of water aging on vibration-damping properties of basalt fiber reinforced epoxy composites using experimental and analytical methods. Three different solutions (pure water, saltwater and alkaline water) were used for aging process. Specimens were immersed in solutions at constant room temperature and vibration tests were conducted for different periods of time as well as weight measurements. Water uptake ratio and diffusion coefficients were calculated via weight measurement procedure as the time progressed. Using diffusion coefficient, water uptake was plotted analytically and compared with experimental measurements. According to study, aqueous environment aging on basalt fiber reinforced polymeric composites did not cause significant change in natural frequency but led to approximately 29% increase in damping properties. According to water absorption tests, specimens aged in NaOH and saltwater solutions followed Fickian behavior at initial and saturation stages, however, pure water absorption behavior of basalt fiber reinforced composites did not show Fickian diffusion. Instead, a multi stage behavior was observed in terms of water sorption and desorption.