İnternet servis sağlayıcısının hukuki ve cezai sorumluluğu
Civil and criminal liability of internet service provider
  1. Tez No: 542845
  2. Yazar: TURGUT KAYA
  3. Danışmanlar: DR. SİNAN SAMİ AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
“İnternet Servis Sağlayıcısının Hukuki ve Cezai Sorumluluğu”başlıklı bu çalışma 3 bölümden oluşmaktadır. Her bölümde, incelenen konularla ilgili öğreti ve güncel Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi uygulamalarına yer verilmiştir. Birinci bölümde, internetin teknik özellikleri ile ilgili temel kavramlar ve internetin işlevleri açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise hukuka aykırı fiiller kısaca tanımlandıktan sonra internet servis sağlayıcıların, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 5187 sayılı Basın Kanunu, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ile 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'dan doğan hukuki sorumlulukları ve bunların aboneleri ile yaptıkları sözleşmelerden doğan hukuki sorumlulukları üzerinde durulmuştur. Ayrıca internet servis sağlayıcılarının aboneleri ile yaptıkları sözleşmelere koydukları sorumsuzluk kayıtları, bu kayıtların hukuki niteliği ile internet ortamında haksız saldırılara maruz kalan kullanıcıların bu eylemler sebebiyle uğramış oldukları zararların giderilebilmesi için müracaat edebilecekleri yasal yollar (koruyucu davalar, tazminat davaları, vekaletsiz iş görme davaları) açıklanmaya çalışılmıştır. Yine, bu bölümde, internet ile suç arasında bağlantı kurularak, bilgisayar sistemlerine karşı yapılan saldırıların çeşitleri ve teknikleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde servis sağlayıcıların hukuki ve cezai sorumluluğunun sonucu olarak ihlale konu olan web adresine erişimin hangi usüller çerçevesinde engellenebileceği, erişimin engellenmesi kararlarının hukuki niteliği, kararların süresi, karşılaştırmalı hukukta verilen erişimin engellenmesi kararaları, Türk Hukuku'nda ki düzenlemelerin diğer ülkelerdeki düzenlemelerle karşılaştırılması ve son olarak başta Anayasa'mızda yer alan temel ilkler ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararları ışığında 5651 sayılı kanunla ilgili değerlendirmeler, eleştiriler ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, under the title Legal and Criminal Liability of the Internet Service Provider, consists of three chapters. By giving place to the current practices of the Supreme Court and the doctrines regarding the issues examined herein, the practices of the high court are highlighted. In the first chapter, it is aimed to explain the basic concepts concerning the technical characteristics of the internet, as well as the functions of the internet. In the second chapter, following a brief description of unlawful legal acts; legal responsibilities of internet service providers arising from their contracts with their subscribers, as well as from the Turkish Code of Obligations, the Turkish Civil Code, the Law 5846 on Intellectual and Artistic Works, the Law 5187 on Press, the Law 6112 on the Establishment of Radio and Television Enterprises and their Broadcasting Services, and the Law 5651 on the Regulation of Broadcasts via Internet and Prevention of Crimes committed through Such Broadcasts are discussed. Additionally, it is aimed to describe the irresponsibility provisions which the internet service providers include in the contracts with their subscribers, the significance of such provisions in law, and the legal procedures (preventive lawsuits, suits for damages, suits for acting without authority) which can be used by the utilizers who has been exposed to specific offences in order to compensate their damages caused by such acts. Also, the types and techniques of attacks against computer systems are explained by establishing a connection between internet and crime; on the other hand, the criminal liability of internet service providers are evaluated by making comparisons with the systems in other countries. The following issues were examined in the third chapter of the study: a) Which procedures should be followed to restrict the access to the web sites due to the violations originating in the legal and criminal liability of service providers? b) legal characteristic of the restriction order c) time-limit of restriction order d) restriction orders in comparative law e) comparing legal regulations related to the restriction orders in Turkey with those in foreign countries f) assessments of the articles enshrined in the Law No. 5651 in the light of fundamental rights enshrined in the Constitution and Judgements of Constitutional Court and European Court of Human Rights on this matter.