İnternet ortamında yapılan yayınlardan kaynaklanan cezai sorumluluk
Criminal liability arising from internet broadcasts
  1. Tez No: 667247
  2. Yazar: BİLGE ÇİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BACAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Teknoloji ve internetin gelişmesiyle, internet gündelik hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu gelişimle birlikte internet üzerinde yapılan yayınların düzenlenmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu anlamda 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun" yürürlüğe konmuştur. Yapılan düzenleme ile internet süjeleri olarak görev yapan içerik, erişim, yer ve sosyal ağ sağlayıcının görev ve sorumlulukları belirlenmiştir. Çalışma içerisinde 5651 sayılı Kanunda belirtilmiş olan katalog suçlar ile internet üzerinden işlenen TCK ve diğer kanunlarda yer alan suç fiilleri ile bu suç fiilleri sonucunda verilen erişim engelleme kararları açıklanmaya çalışılmıştır. Son olarak blokchain ,iot'a gibi gelişen yeni teknolojilerin ve sosyal medyanın internet yayınları üzerindeki etkisinden bahsedilerek, uluslararası alanda yapılan düzenlemeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of the technology and internet, the internet has become an indispensable part of our daily lives and there is a need to organize publications on the internet. In this sense, with the Law No. 5651, the Law on“Regulation of Broadcasts Made on the Internet and the Struggle Against the Crimes Committed Using These Broadcasts”was entry into effect. With the arrangement, the duties and responsibilities of the content provider, access provider, location and social network provider was determined. In the study, were emphasised the catalog crimes stated in the Law No. 5651 and the criminal acts in the TCK and other law offense committed over the internet and were tried to be explained decisions of blocking the access made as a result of these criminal acts. Finally, were discussed the effects of new technologies such as blockchain , IoT and social media on internet broadcasts and were examined the regulations made in the international area.