İnternet reklamcılığında kullanılan bannerlarda grafik tasarımın etkisi
Effects of graphic design of display banners that used in digital advertising
  1. Tez No: 542860
  2. Yazar: DİLA VARLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SÜREYYA KOÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde internet birçok alanda etkisini göstermektedir. Artan internet kullanımı ile pek çok terim ortaya çıkmıştır. Bunlardan bir tanesi internet reklamlarıdır. Buna paralel olarak sayısız web sitesi yayına geçmekle beraber çeşitli reklam uygulamalarını da kullanıcıya sunmaktadır. Gazete, dergi, televizyon vb. alanlarda yayınlanan reklamların yanı sıra internet reklamları, düşük maliyetle daha fazla kişiye ulaşma imkanı sağladığı için daha çok talep edilir. İnternet reklamları tüm geleneksel reklam modellerinin aksine yapılan reklamın başarıya ulaşıp ulaşmadığının ölçümlenebilmesi (tıklanma oranı, dönüşüm oran v.b) özelliğine de sahiptir. İnternet reklam uygulamalarından en fazla tercih edilen model banner reklamlarıdır. Bu reklamlar bir kere yapılarak çoğu internet sitesinde kullanılabilir ve bulunduğu siteye köprü görevi görür. Çeşitli biçimlerde tasarlanan bu reklam modelinde grafik tasarımda kullanılan programlardan faydalanılır.
Özet (Çeviri)
Today we see the effects of internet in many different areas. With the increasing usage of internet, this come up with different new terms. One of these called, internet advertising. Paralel to this, lots of different websites have been published and they offer different advertising options to companies and users. Besides the advertisements in newspapers, magazines and TV, internet/digital advertisements give a chance to reach more people with affordable prices. And this makes digital advertising preferable. Opposite to traditional advertising models; in digital marketing you can measure the success of the campaign and measure it (click through rate, conversion rate etc) Banner advertising if the most preferred advertising model. Banner advertising can bu used in many different websites and they link the websites to each other. In this advertising model to create the banners, different graphic design programs can be used.