Derin öğrenme ile alzheimer hastalığının teşhisi
Diagnosis of alzheimer's disease with deep learning
- Tez No: 542947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TOLGA ENSARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
İnsanlığın ortalama yaşam ömrü teknolojinin gelişmesi ile birlikte artmaktadır. Ancak bu artış baş etmemiz gereken sorunları da beraberinde getirmektedir. Özellikle demans (bunama) günümüzün ve geleceğin en önemli problemlerinden biridir. Yayınlanan bir rapora göre şu anda dünyada 46.8 milyon demans hastası bulunmakta ve bu sayının 2050 yılında en az 132 milyonu bulması beklenmektedir. Demans'ın bu denli tehlikeli görülmesinin sebeplerinden biri Alzheimer Hastalığıdır. Alzheimer hastalığı, beynin yaşamsal fonksiyonları kontrol eden noktalarını etkileyerek hastanın ciddi sorunlar yaşamasına sebep olur ve ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Alzheimer hastalığı bu kadar tehlikeli olmasına rağmen hala tedavisi bulunamamış bir hastalıktır. Bilgisayarların yüksek başarılı hesaplamalar yapma kapasitesinin artması ve bu sayede derin öğrenme alanında yapılan çalışmaların hız kazanması ile birlikte Alzheimer hastalığı hakkında da bir çok çalışma yapılmaktadır. Bu tez kapsamında Alzheimer hastalarına ve normal kontrol hastalarına dair ADNI veritabanından alınan MRI görüntüleri veri kümesi derin öğrenme yöntemlerinden üç boyutlu evrişimli sinir ağları için eğitim ve test verisi olarak kullanılarak Alzheimer hastalığının teşhisi için bir yapay zeka modeli önerildi ve model test verilerinde yüzde 90.6 doğruluk oranına ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The average life expectancy of humankind increases with the development of technology. However, this increase brings us the problems which we need to deal with. Especially dementia is one of the most important problems of our times and will be in the future. According to a report, there are currently 46.8 million dementia patients in the world and this number is expected to reach at least 132 million in 2050. One of the reasons why dementia is so dangerous is“Alzheimer's Disease”. Alzheimer's disease affects the vital functions of the brain, causing the patient to experience serious problems and lead to fatal consequences. Although Alzheimer's disease is so dangerous, it is still untreated. With the increase in capacity of computers to perform high-performance calculations, thus accelerating the studies in the field of deep learning, a lot of work is done for Alzheimer's disease. Within the scope of this thesis, an artificial intelligence model for the diagnosis of Alzheimer's disease was proposed using the MRI images from the ADNI database as training and test data for the three dimensional convolutional neural networks from deep learning methods and model reached 90.6 percent accuracy rate with test data.