Türk Ceza Hukukunda cinsel saldırı suçu
The crime of sexual attack in Turkish Criminal Law
- Tez No: 542946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Türk Ceza Kanunu'nda cinsel saldırı suçu, Kanun'un“Özel Hükümler”isimli ikinci kitabının“Kişilere Karşı Suçlar”başlıklı ikinci kısmının“Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar”başlıklı altıncı bölümünde 102. maddede düzenlenmiş ve böylece kişilerin cinsel dokunulmazlıkları koruma altına alınmıştır. Maddenin ilk fıkrasında suçun temel hâli düzenlenmiştir. Suçun temel hâlinin söz konusu olabilmesi için cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığının ihlal edilmesi gerekmektedir. 6545 sayılı Kanun değişikliği ile sarkıntılık tekrar madde kapsamına dâhil edilmiştir. Suçun sarkıntılık şeklinde işlenebilmesi hâline tekrardan Kanun'da ihtiyaç duyulmasında genel olarak bu suç karşılığı öngörülen cezalarda önemli miktarlarda artırımın yapılması etkili olmuştur. Vücuda organ veya sair bir cismin sokulması, ikinci fıkrada düzenlenen ve suçun ilk fıkradaki temel hâline göre ceza artırımını gerekli kılan nitelikli bir hâldir. Gerek suçun bu ağırlaştırıcı hâlinin gerekse temel şeklinin eşe yönelik gerçekleştirilmesi durumunda takip şikâyet koşuluna bağlanmıştır. Maddenin üçüncü fıkrasında beş bent şeklinde suçun diğer nitelikli hâllerine yer verilmiştir. Maddenin dördüncü ve beşinci fıkralarında ise suçun neticesi sebebiyle ağırlaşmış hâlleri düzenlenmiştir. Daha önce Kanun'da yer verilen ancak doktrinde oldukça tartışmalı olan uygulamada ise hem mağdur hem de suçun faili açısından ciddi sorunlara sebep olan, suç sonucu mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması hâli yerinde bir değişiklikle madde kapsamından çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Turkish Penal Code, Sexual Attack Crime is regulated in Volume No: 2 known as“Special Provisions”, Chapter 2 of“Offences against Individuals”, Section 6 named“Offences against sexual Immunity”Article 102 in the Law and thus, sexual immunities of individuals are put under protection. In the first paragraph of the article, the basic form of the crime has been embodied. One's sexual immunity should be violated for the basic form of the crime to be the point in question. After the change in Law No: 6545, molestation has been re-included back in the Article. It was needed to treat molestation as crime again and there has been significant increase in the stipulated punishment for this crime. Tucking an organ or another object in one's body is an eligible condition for punishment increase as per Paragraph 2 and under its basic form in Paragraph 1. Due to the levied condition of this crime and provided that the realization of the basic form is done on the spouse, pursuance is up to the condition of the complaint. Other aspects of this crime take place in the third paragraph of the article in the form of 5 clauses. The severe forms of the punishment stemming from the crime's result, take place in fourth and fifth paragraphs. The implementation previously took place in the Law but this implementation leading to considerable controversies in the doctrine, was later on excluded as it resulted in serious problems with regards to both the victim and the criminal offender in case the physical and mental health of the victim deteriorate.