Ethics in the Cinema of Asghar Farhadi
Asghar Farhadi Sinemasi'nda etik
- Tez No: 542949
- Danışmanlar: DR. EDA ÖZGÜL TAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez kapsamında, Asghar Farhadi filmleri ürettikleri etik anlayışı bağlamında değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda, karakterlerin adalet va hakikat anlayışlarına meydan okuyan meselelerle yüzleşme biçimleri ve filmlerde ortaya çıkan etik ikilemler karşısında seyircinin konumlandırılma biçimi değerlendirilmektedir. Öncelikle, Farhadi'nin çalışmalarını farklı etik anlayışlarıyla ilişkili olarak anlamlandırabilmek amacıyla etik felsefeleri -hem Batı hem İran felsefeleri- ele alınmaktadır. Sonrasında, İran Yeni Dalga Sineması, bu dalganın ana figürleri ve bu dalgayı oluşturan tanımlayıcı unsurlar çözümlenmekte, Farhadi sineması Yeni Dalga ile ilişkilendirilerek bu dalga içine konumlandırılmaktadır. Asghar Farhadi'nin en övülen iki filmi Satıcı (2016) ve Bir Ayrılık (2011), onun auteur yönetmenligini tanımlayan örnekler olarak düşünülebilir ve etik kavramını derinden irdelemeleri sebebiyle takip eden bölümde bu filmler incelenmektedir. Bu filmlerin ürettiği etik anlayışı özellikle bu iki filmde sıklıkla karşımıza çıkan ataerkillik ve muğlaklık temaları ekseninde değerlendirilmiş ve bu filmlerin ikilik mantığına dayanan karakterler ve anlatılar oluşturmaması üzerinde durulmuştur. Bu tez, bir auteur olarak Asghar Farhadi'nin filmlerinde“Etik nedir?”sorusunu sorduğunu ancak bu soruyu cevaplayarak mutlak kategorileri yeniden üretmediğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the films of Asghar Farhadi are considered in relation to the understanding of ethics that they produce. The way his characters confront issues that challenge their notions of justice and truth and the way the viewers are positioned to perceive the ethical dilemmas played out in the films are examined in order to consider the understanding of ethics his films produce. First, the philosophies of ethics -both Western and Persian philosophies- are considered in order to understand Farhadi's work in relation to different ethical understandings. Later, Iranian New Wave Cinema, the key figures in that new wave and the defining elements that construct it are analyzed and Farhadi's cinema is positioned in relation to the new wave. Asghar Farhadi's two most acclaimed films The Salesman (2016) and A Separation (2011) can be considered the defining examples of his Auteurship and these films are analyzed in the following chapter since they delve deeply into the concept of ethics. The ethical understanding that these films produce are considered especially in relation to themes such as patriarchy and ambiguity which feature prominently in these two works and the tendency of these films not to construct dualistic characters and narratives are examined. Through the analysis of the above-mentioned issues, this thesis aims to reveal that as an auteur, Asghar Farhadi poses the question“What is ethical?”throughout his films, however doesn't reproduce absolute categories by answering it.