Hüsn ü Aşk (Tahlil)
Beauty and Love (Analysis)
  1. Tez No: 54296
  2. Yazar: AHMET YENİKALE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M: MUHSİN KALKIŞIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
137 6.ÖZET Hüsn ü Aşk'ın klasik Türk edebiyatında hem alegorik hem de tasavvufî olması bakımından ayrı bir yeri vardır. Mesneviler yazıldıkları dönemde bugünkü romanla aynı fonksiyonu taşırlar. Hüsn ü Aşk mesnevîsi de klasik hikaye tarzının en güzel örneklerinden biridir. Hüsn ü Aşk gibi bir edebî eseri Şeyh Gâlib genç sayılabilecek bir yaşta yazmıştır. Bu çalışmada önce Hüsn ü Aşk'ın bir roman olarak Türk tahkiye sanatı içerisindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Şeyh Gâlib şiirde olduğu kadar hikaye anlatımında da oldukça başarılı olmuştur. Şeyh Gâlib, eski hikayelerin serim, düğüm, çözüm olmak üzere üç bölümden oluşan yapılarına uymamıştır. O, soyut varlıklar ve kavramların anlaşılması için eserini teşhis esasına dayalı olarak kaleme almıştır. Hikayenin itibarî dünyasındaki kahramanların ve soyut kavramların isimlerini özenle seçmiştir. Şeyh Gâlib, klasik Türk edebiyatının alışılmış mazmun ve mecazlarını başarıyla kullanmıştır. Hatta yeni yeni buluşlar ve imajlarla anlatımını zenginleştirmiştir. Hüsn ü Aşk'ın, Şeyh Gâlib'in sanatçı kişiliğinin belirlenmesinde önemli bir yeri vardır.
Özet (Çeviri)
138 7.SUMMARY In classical Turkish literature, there is a price of the special of“ Beauty and Love”. So that it's interested Islamic mysticism and also allegorical, too. The old narrations have ready the same functions belonging today's novel in the period that the old narrations have writed. The story of Beauty and Love is one of the best samplies of classical narrative. Beauty and Love is a works of this kind, which Şeyh Gâlib wrote in his youth, probably as a literary experiment. At first, we had worked to determine the special of Beauty and Love in the narration arts. We optained that Şeyh Gâlib is successful on poem as much as account of events of the story. The old story falls naturally into three parts; the exposition, the knot or crisis, and finaly the denouement. He was changed it. He was writed his work with personifications in order to be understanding. In the fiction of Beauty and Love individual's names was been selected carefully by Şeyh Gâlib. He was used to traditional metaphors and open secret of classical Turkish literature. Besides his poems have get rich with new inventions and allusions. There is a price of the special of Beauty and Love in that about how Şeyh Gâlib's poems.