EOG kontrollü çok yönlü tekerlekli sandalye
EOG-controlled omni-directional wheelchair
  1. Tez No: 542984
  2. Yazar: JAMALA AFANDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde, EOG sinyalleri kullanılarak hareket yeteneği kısıtlı engelli bireyler için gerçek zamanlı çalışmalara uygulanması kolay bir tekerlekli sandalye kontrol algoritması geliştirilmiştir. Bu çalışmada, yaşları 20-26 arasında değişen 26 bireyden EOG sinyalleri alınmıştır. EOG sinyalleri olarak yatay EOG, sağ göz düşey EOG ve sol göz düşey EOG sinyalleri kayıt edilmiştir. Daha sonra her bir EOG kanalı 150 ms'lik medyan süzgecine tabi tutulmuştur. Böylece istemsiz yapılan göz kırpmaları ve çeşitli diğer gürültüler sinyalden arındırılabilmiştir. Geliştirilen algoritmaların girişine, her deneğin kendi EOG sinyallerinin maksimum ve minimum değerlerinin orta değerinin yarısı eşik değer olacak şekilde uygulanmıştır. Bu şekilde geliştirilen algoritma karşıya bakma, sağa bakma, sola bakma, yukarıya bakma, aşağıya bakma, çift göz kapama, çift göz açma, sağ göz kırpma, sol göz kırpma ve iki gözü birden kırpma komutları için test edilmiştir. Kullanılan eşik değer ile geliştirilen algoritma üzerinde yapılan denemeler sonucunda tüm hareketlerin %100 başarılı olarak gruplandığı görülmüştür. Ayrıca bağımsız örneklem t-testi sonuçlarına göre, önerilen yöntem ile hesaplanan EOG ölçümlerinin cinsiyete göre farklılık göstermediği de görülmüştür. Böylece önerilen yöntem her iki cinsiyet için de uygulanabilir durumdadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a wheelchair control algorithm that is easy to apply to real-time studies has been developed for restricted individuals with disabilities by using EOG signals. In this study, EOG signals were acquired from 26 individuals with the age between 20 and 26 years. EOG signals of horizontal EOG, vertical EOG of the right eye, and vertical EOG of the left eye were recorded. Medial filter with 150-ms duration was applied to all EOG channels. Hence, involuntary blinkings and various other noises were filtered from the signal. The mid-value of the maximum and minimum values of each subject's EOG signals are determined as the threshold value that was applied to the input of provided algorithms. The algorithm developed in this thesis has been tested for experimental protocol commands of the direct look, the right gaze, the left gaze, the top gaze, the bottom gaze, double-eye closing, double-eye opening, right eye blinking, left eye blinking, and double blinking. As a result of these experiments, the algorithm developed with calculated threshold values has succeeded in grouping the eye movements with the accuracy of 100%. In addition, according to the independent sample t-test results, it was observed that the EOG measurements calculated by the proposed method did not show a statistically meaningful difference by comparing to the genders. Therefore, the proposed method is applicable to individuals from both genders.