XXIII. dönem Gaziantep milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri (2007-2011)
XXIII. period Gaziantep parliamenterians and political activities (2007-2011)
  1. Tez No: 543000
  2. Yazar: PINAR COŞKUN TUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Bu çalışmada, XXIII. dönemde (2007-2011) seçilen ve mecliste yer alan Gaziantep Milletvekilleri ve milletvekillerinin meclisteki siyasi faaliyetleri ele alınmıştır. Ayrıca, siyaset kavramı üzerine kavramsal çerçeve oluşturularak, parlamenter sistemin geçmişi, 2007-2011 döneminde Türkiye, Gaziantep'in tarihçesi ve coğrafi konumu, 2007-2011 yılları arasında Gaziantep'in sosyal, kültürel ve ekonomik özelliklerinden bahsedilmiştir. 2007-2011 yılları arasında mecliste görev alan Gaziantep milletvekillerinin biyografileri, sosyal, kültürel ve ekonomik profilleri incelenmiştir. XXIII. Dönem Gaziantep Milletvekillerinin, doğum yerleri ve bölge ile olan ilişkileri, doğum tarihleri, yaş ve cinsiyet durumları, medeni durum ve çocuk sayıları, eğitim durumları ve bildikleri yabancı diller, mesleki durumları ve görevleri, seçildiği tarihler ve dönemleri, yeniden seçilebilme durumları, milletvekillerinden bakan olan kişiler belirlenmiş ve ayrı ayrı tablolar halinde verilerek açıklanmıştır. 2007-2011 yılları arasında mecliste görev alan Gaziantep Milletvekillerinin, Türkiye Büyük Millet Meclisinde dört yasama yılı içerisinde yapmış olduğu önemli konuşmalar, verdiği kanun teklifleri, soru önergesi, genel görüşme önergesi, meclis soruşturma önergesi, meclis araştırma önergesi ve gensoru önergelerine tez de yer verilmiştir. Bağımsızlık, birlik ve beraberlik değerlerine sahip çıkan, XXIII. Dönemde TBMM'de yer alan Gaziantep Milletvekillerini anlamak, anlatmak ve milletvekillerinin Gaziantep'e katkılarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Milletvekillerinin biyografileri, TBMM albümlerinden, TBMM yayınlarından, yüksek lisans tezlerinden ve milletvekillerinin mazbatalarından hazırlanmıştır. Milletvekillerinin sözleri ve faaliyetleri; TBMM tutanak dergilerinden, TBMM'nin resmi web sayfasından ve gazetelerden yararlanılarak hazırlanmıştır. Tez çalışması, XXIII. dönemde (2007-2011) seçilen ve mecliste görev alan on Gaziantep Milletvekilini ve milletvekillerinin yasama faaliyetlerini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the voted Gaziantepian parliamenterians in the XXIII. period and their in parliement political activities are analyzed. The conceptual framework on the concept of politics, history of the parliamentary system, 2007-2011 eras in Turkey, the geographiacal location and history of Gaziantep is also included in terms of social, cultural and economic view. The biographies and profiles of Gaziantepian parliamenterians have also been studied. Their personal data such as their marital status, ages, genders, etc. are studied in detail in the tables. In this thesis, the parliamenterians 'speeches during four years or their offers for a new article are also evaluated. It is aimed to explain the representatives' ideas on independence, unity and to show their contribution to Gaziantep in the XXIII. period in Turkish National Assembly. The biographies of the parliamenterians are prepared with the help of Turkish National Assembly archives, previous thesis on the subject. The speeches and activities of the parliamenterians are cumulated via Turkish National Assembly official web page and newspapers. The thesis includes the ten Gaziantepian parliamenterians in the XXIII. period during 2007-2011.