Elektrik özelleşmesinin tekstil işletmelerinin maliyetlerine etkisi: Maliyet analizi
The effect of electricity privatization on the costs of textile enterprises: Cost analysis
- Tez No: 543001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Elektrik enerjisi milyonlarca insan tarafından kullanılan insan hayatı için oldukça önemli bir enerji türüdür. Elektrik enerjisi sektörü dünya ve ülke ekonomisinde oldukça önemli bir paya sahiptir. Elektrik enerjisi üretim yapan sektörleri de önemli düzeyde etkilemektedir. Bu sektörlerin başında tekstil sektörü gelmektedir. Tekstil üretimi, teknolojinin geliştirmiş olduğu makinelerle üretimi gerçekleşmektedir. Küresel rekabetin artması kalitesi yüksek olan ürünlerin daha düşük maliyet ile üretilmesini zaruri bir hale getirmiştir. Küresel piyasanın böyle bir şekil alması, tekstil işletmelerinde maliyetin ve maliyet muhasebesinin önemini da arttırmaktadır. Çalışmanın amacı, özelleşen elektrik enerjisinin tekstil işletmelerindeki maliyetine etkisini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda elektrik enerjisi sektörünün yeni oluşumu, tekstil sektörünün gelişimi ortaya konularak, tekstil sektöründe girdi olarak kullanılan elektrik enerjisi fiyatının ürün üzerindeki maliyet etkisi tespit edilmesi için Safha Maliyet yöntemi kullanılmıştır. Gaziantep'te faaliyet gösteren emsal iki işletmeninin üretime konu olan ürünlerin maliyet yapısı bu işletmelere hizmet veren SMMM ofisinden temin edilmiştir. İşletmelerin ismi değiştirilerek ve verilerin gerçekliğine bağlı kalarak; sayısal işlemlerin kolaylaştırılması amacıyla rakamların sıfırları azaltılıp tam sayı şeklinde bir düzeltme yapılmıştır. Elektriğin özelleştirilmesi sonucu serbest tüketici olarak tedarikçisini seçme hakkını kullanan Y tekstil A.Ş, X Tekstil A.Ş 'ye göre her iki tür üründe de birim başına 0,24 Türk Lirası daha az maliyete katlanmıştır. Gaziantep'te faaliyet gösteren emsal iki şirket olan X A.Ş ve Y A.Ş Tekstil üretim işletmesinde karşılaştırmalı olarak anlatılmaktadır. Kelimeler: Elektrik Enerjisi, Tekstil İşletmesi; Maliyet muhasebesi, Özelleştirme
Özet (Çeviri)
Electrical energy is a very important energy type for human life used by millions of people. The electricity sector has a significant share in the world and country economy. Electric energy has a significant impact on the sectors that produce. Textile sector is one of the leading sectors. Textile production is realized by machines developed by technology. The increase in global competition has made it necessary to produce products with high quality at lower cost. Taking such a shape of the global market also increases the importance of cost accounting and cost accounting in textile enterprises. The aim of the study is to reveal the effect of the privatized electrical energy on the cost of textile enterprises. In this direction, the new formation of the electrical energy sector, the development of the textile sector, the cost of the electricity energy price used in the textile sector as an input to determine the product cost method was used to determine the cost. The cost structure of the products which are the subject of production of the two companies operating in Gaziantep was obtained from the financial consultancy office which serves these enterprises. By changing the name of the business and adhering to the reality of the data; In order to facilitate the numerical operations, the digits of the figures are reduced and an integer correction has been made. As a result of the privatization of electricity, Y tekstil textile joint stock company, which uses its right to choose its supplier as a free consumer, has doubled the cost of 0.24 Turkish Liras per unit according to X textile joint stock company the two companies operating in Gaziantep, X Inc. and Y textile joint stock company are mentioned comparatively in the textile production business. Words: Electrical Energy, Textile Industry, Cost Accounting, Customising