Digital voting system based on blockchain technology
Blokzincir teknolojisi temelli dijital oylama sistemi
- Tez No: 543082
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son yıllarda, Blokzincir teknolojisi, büyük ölçüde, hayatın her yönünü etkilemiştir, ancak bugüne kadar, seçimler Blokzincir'in desteğini almadı ve kağıt temelli seçimler uygulanmaktadır. Blokzincir ve gelişmiş kriptografi yöntemleri gibi modern teknolojiyi kullanarak seçim senaryosunu yürütme zamanı gelmiştir. Estonya ve New South Wales (Avustralya'nın eyaleti), e-Oylama sistemlerini kullanıyordu; ancak analiz için üretilen sistemlere örnek bir yazılımın, kötü amaçlı yazılım, ağ saldırıları ve sunucu saldırıları gibi birçok saldırıya karşı zayıflıklarının olduğu keşfedildi. Blokzincir teknolojisinin, korsanlığa karşı sonsuz bir değişmezlik ve direnç sergilediği gerçeği, her bir veri parçasını değiştirilemez biçimde saklayarak seçim sonuçlarının güvenliğini sağlamak için kullanılmasının, değiştirilemeyen tarih ile kayıt veya işlemin mümkün olduğunu göstermektedir. Bu tezde, vatandaşların seçim sürecini kolaylaştıran blokzincir bazlı güvenli bir çevrimiçi oylama sistemi öneriyor ve deneme için geliştiriyoruz. Çalışmamızın özü, geleneksel veri tabanından vazgeçerek ve bunun yerine kör imza ile iki Blokzincir kullanarak, oylayan/oy gizliliğini sağlıyor ve sonuçları değişikliklerden koruyoruz. Ayrıca Blokzincir, dağıtılmış ağı kullanarak ağ üzerindeki yükü azaltmaktadır. Son olarak, e-kimliğe bürünme ve oy satış sorunlarına çözümler önerilmektedir. Sayısal oylama sistemi tasarımı arkasındaki teknoloji, e-kimlik oluşturma, kimlik doğrulama, oylama ve oy kullanma gibi süreçler açısından açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, blockchain technology has, to a large extent, affected all aspects of life, however, until now, elections have not received their share of blockchain support and paper-based elections have been implemented. It is time to upgrade the election scenario using modern technology such as blockchain and advanced cryptography methods. Both Estonia and the New South Wales state of Australia have been using e-Voting systems, but an example software of their systems produced for analysis was discovered to have weaknesses against many kinds of attacks, such as malware, network attacks, and servers' attacks. The fact that the Blockchain technology has demonstrated infinite immutability and resistance against hacking illustrates that its use to secure election results from fraud by saving every single piece of data, record or transaction with unchangeable history is possible. In this thesis, we propose and test implement a secure online voting system based on blockchain that facilitates citizens' election process. The essence of our work consists in abandoning the traditional database and compensating it with two private-blockchains instead of one with the blind signature to ensure voter/vote privacy and the results can be safeguarded from manipulation. Also, using Blockchain's distributed network reduces the load on the net. Finally, solutions to problems of impersonation and vote-selling are suggested. The technology behind the digital voting system design is explained in terms of the processes involved, such as ID creation, authentication, voting, and vote tallying.