Facilitating collaborative deepfake detection based on blockchain technology and reputation
Blockchaın teknolojisine, işbirliğine ve itibara dayalı deepfake tespitini kolaylaştırma
  1. Tez No: 919650
  2. Yazar: MUSTAFA ZEMİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Deepfake teknolojisinin artan popülaritesi, bilgi bütünlüğü ve güvenliği için giderek daha önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Deepfake'leri tespit etmek için çok sayıda çözüm vardır, ancak bunlar genellikle farklı teknolojiler tarafından oluşturulan deepfake'lerin tümünü tespit etmekte başarısız olur. Bu tez, deepfake'leri üretim tekniğinden bağımsız olarak tespit etmek için bir çözüm bulmayı amaçlamaktadır. Bu tez, kamu blok zinciri ve kolektif zeka aracılığıyla yenilikçi çözümlerden yararlanan bir Deepfake Algılama Sistemi önermektedir. Bu makale, medya içeriğini doğrulamanın güvenli, merkezi olmayan bir yolunu sağlamak için Ethereum blok zincirinde akıllı sözleşmeler kullanır ve denetlenebilir ve kurcalamaya dayanıklı bir çerçeve sağlar. Katılımcı ağının fikir birliği mekanizmaları aracılığıyla içeriğin gerçekliğini değerlendirmesini sağlamak için elektronik oylama kavramlarını entegre eder. Bu topluluk odaklı model, tek noktalı arızaları önlerken algılama doğruluğunu artırarak merkezi olmayan bir yapıya sahiptir. Test sonuçları, sistemin sağlam, güvenilir olduğunu ve dijital yanlış bilgilendirmeyle mücadele için sürdürülebilir yollar için deepfake algılamayı ölçeklendirebileceğini kanıtlamaktadır. Önerilen çözüm, deepfake algılama yeteneklerini geliştirir ve dijital yanlış bilgilendirmeye güvenli ve güvenilir bir şekilde karşı koymak için benzer doğrulama zorluklarıyla karşılaşan diğer alanlarda blok zinciri tabanlı iş birliğini uygulamak için bir çerçeve sağlar.
Özet (Çeviri)
The increasing popularity of deepfake technology is progressively posing a significant threat to information integrity and security. There are numerous solutions to detect deepfakes, but they usually fail to detect all of the deepfakes generated by different technologies. This thesis aims to facilitate to detect deepfakes independent of their generation methods. This thesis proposes a Deepfake Detection System that leverages innovative solutions through public blockchain and collective intelligence. This thesis uses smart contracts on the Ethereum blockchain to provide a secure, decentralized way of verifying media content, ensuring an auditable and tamper-resistant framework. It integrates concepts of electronic voting to enable a network of participants to assess the authenticity of content through consensus mechanisms. This community-driven model is decentralized, enhancing detection accuracy while preventing single points of failure. Test results prove that the system is robust, reliable, and can scale deepfake detection for sustainable ways of combating digital misinformation. The proposed solution enhances deepfake detection capabilities and provides a framework for applying blockchain-based collaboration in other domains facing similar verification challenges to safely and trustless counter digital misinformation.