Ofislerde iş sağlığı ve güvenliği ile kalitenin ilişkisi
The relationship between occupational health and safety with quality in offices
- Tez No: 543109
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMETULLAH BURNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İş sağlığı ve güvenliği ile işletmeler arası rekabetin artmasıyla birlikte önemi artan kalite arasındaki ilişkiyi araştırmaya yönelik bu çalışmada ülkemizde önemli çalışma gruplarından olan ofis çalışanları, ülke ekonomisindeki önemi ve çalışan kişi sayısının çok olmasından dolayı tercih sebebi olmuştur. Ofis ortamlarında ve uzun süre oturarak bilgisayar başında çalışan kişilerin işe bağlı olarak karşılaştıkları kas ve iskelet sistemi hastalıkları ve diğer sağlık sorunlarının analizi yapılmıştır. Ofis ortamında bilgisayarla uzun süre çalışmakta olan kişilerden en yüksek verimi elde etmek için ergonomik faktörlerin değerlendirilmesi ve bu doğrultuda gerekli iyileştirmeleri ve uygulamaya alınabilme durumlarının belirlenmesine çalışılmıştır. Çalışma için uzun süre bilgisayar başında çalışmayı gerektiren birimlerden biri olan bilgi işlem merkezi tercih edilmiştir. Bilgi işlem merkezinde çalışan 120 kişi üzerinde anket uygulaması yapılmış ve anket sonuçları değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar ve yapılan gözlemler sonucunda çalışma ortamları, bilgisayar başında duruş pozisyonları ergonomik açıdan incelenmiş, kas ve iskelet sistemi hastalıkları nedenleri ile işe devamsızlıkları azaltmak ve çalışanların verimliliğini arttırmak ve bu sayede işletmenin kalitesini arttırmak için önleyici ve düzeltici etkenler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety practices have many advantages and financial benefits to businesses. In this study, which is one of the important working groups in our country, the importance of the employees in the country's economy and the number of the working people has been the reason of preference. In office environments and the people working at the computer for a long time depending on the job they face musculoskelatal system diseases analysis was performed, and other health problems. Our goal is people working in an office environment of the computer for a long time to achieve the highest efficiency and evaluation of ergonomic factors can be done in this direction is to make the necessary improvements. For the study, a data center, which is one of the units that requires a long period of computer work, was preferred. A questionnaire was applied on 120 people working at the data processing center and the results of the survey were evaluated. The results obtained and the observations in the working environment at the computer, posture positions ergonomically examined, musculoskelatal system diseases caused by absenteeism and staff to improve efficiency and thus business to improve quality of preventive and corrective factors were evaluated.