Vergi mevzuatımızda amortismanlar, yeniden değerleme ve bir uygulama
- Tez No: 54312
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
93 ÖZET“Vergi Mevzuatımızda Amortismanlar, Yeniden Değerleme ve Bir Uygulama”konulu çalışmamız şu üç bölümden oluşmaktadır: Amortismanlar, Yeniden Değerleme ve Adıyaman Tekstil A.Ş. de bir uygulama Çalışmamızın ilk bölümünde amortisman kavramı incelenmiştir. Amortisman işletmeye dahil ve ömrü bir yıldan fazla olan iktisadi kıymetlerin kullanılma süresi gözönünde bulundurularak itfası demektir. Amortismana gayrimenkuller, gayrimenkullerin mütemmim cüzüleri ve teferruatı, tesisat ve makinalar, gemiler ve diğer taşıtlar, gayri maddi haklar, alet, edevat, mefruşat ve sinema filirnleri konu olan Duran Varlıklardır. Ayrıca amortisman aynına yöntemleri ve amortisman uygulaması konusu açıklanmıştır. İkinci bölümde yeniden değerleme kavramı incelenmiştir. Yemden değerleme, bilançolara dahil yalnızca amortismana tabi iktisadi kıymetlerin ve bunların amortismanlarının cari para birimiyle değerlendirilmesidir. Vergi mevzuatımıza göre yeniden değerleme yapabilecek ve yapamayacak mükellefler, yeniden değerlemeye tabi tutulacak ve tutulamayacak kıymetler, yeniden değerlemenin zamanı ve oram ile yeniden değerleme yapılışı tek tek incelenmiş olup yeniden değerleme yapılmasınını işletmelere sağladığı avantajlara yer verilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde gerçek durumlar hakkında bilgi sahibi olmamız için uygulamaya yer verilmiştir. Uygulamam Adıyaman ilinde faaliyet gösteren Adıyaman Tekstil A.Ş 'nin 1992 yılı faaliyet dönemi yeniden değerlemeye tabi tutulmuştur. Yeniden değerleme sonucunda sabit kıymetlerin bilançoda gerçek değerleri ile yer aldığı gözlenmiştir. Bu gerçek değerleri üzerinden amortisman paylan ayrılarak sabit kıymetlerin yenilenmeleri imkan dahiline girdiği göriilmüştür.
Özet (Çeviri)
94 SUMMARY The study of Amortizations, revaluation and an Application consist of three parts. Amortizations revaluation and on Application at Adıyaman Textile cooperation. The concept of amortization was studied in the first part of my study. 4 Amortization is the redeeming of the using of the economic values which, last more than a year, belong to the firm. Amortization contains the immovable wealth the particulars and the details of immovable wealth, installation and machines, ships and other vehicles, ex-material rights, devices, rurniture and cinema films, Also the reparation methods of amortization and amortization application were explained in the first part. In the second part, the concept of reevaluation was studied on Reevaluation is the appriciation of economic values which include balance sheet and their appriciation with current money In our study we examined those who can reevaluate or can't the values which can be subjected to reevaluation or can't. The time and the ratio of reevaluation were also examined one by one with its advantage on the firms. In the third part we took an application into considering account to give you a real information In my application, the 1992 activity term of Adıyaman Textile cooperation was subjected to reevaluation. After the reevaluation in the firm, it was observed the immovable values were placed with their real values at the balances after the separation of amortization portion from these real values, the renewing of immovable values became possible.