Elazığ ili Hüseynik Köyiçi bölgesi yerleşim dokusu ve geleneksel evleri
Settlement texture and traditional houses of Hüseynik Köyiçi region of Elazığ city
- Tez No: 543155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez çalışmasında, barındırdığı tarihi değerler ve nitelikli yapıları ile önemli bir yere sahip olan Elazığ ili Ulukent mahallesinde bulunan Hüseynik Köyiçi bölgesi incelenmiştir. Çalışma alanının geleneksel yerleşim dokusu ve geleneksel evleri analiz edilmiş olup elde edilen veriler ile bu yapılar kayıt altına alınmıştır. Yapılan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın problemi, ne amaçla yapıldığı, kapsamı ve önemi anlatılmıştır. İkinci bölümde konu ile ilgili kaynak araştırmaları yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise öncelikle geleneksel doku ve konut kavramları irdelenmiş ve Hüseynik Köyiçi bölgesinin yerleşme özellikleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Bu bilgiler ve çalışma alanında yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen veriler ve hazırlanan tablolar ile bölge ve evlerin mimari özellikleri değerlendirilmiştir. Dördüncü bölüm, çalışma alanına ait analizlerin yapıldığı ve detaylandırıldığı kısımdır. Tartışma ve sonuç bölümü olan beşinci bölümde elde edilen veriler sonucunda bölgenin, geleneksel konut mimarisi içindeki yeri ve bölgenin önemi vurgulanmış olup korunmasının gerekliliğine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Hüseynik Köyiçi region in the Ulukent neighborhood of Elazığ province, having an important place with its historical value and qualified structures, was investigated. The traditional settlement and traditional houses of the study region were analyzed, and then the gathered data and these structures were recorded. The study consists of five sections. In the first section, the underlying problem, the purpose of the study, scope and importance of the study were explained. In the second section, the related literature was reviewed. In the third section, firstly, traditional texture and traditional house terms were examined and information about Hüseynik Köyiçi region settlement properties was revealed. The region and architectural properties of the houses were evaluated based on these information and through the tables formed according to the data coming from research conducted in the field. The fourth section is the section where the analyses of the study area were made and elaborated. In the fifth section, as discussion and conclusion sections, the place and the importance of the region in the traditional house architecture was emphasized and the requirement for conservation of these places was stressed.