Arab Spring in Tunusia, Egypt, Libya: Implications for a Saudi Arabian Spring
Tunus, Mısır, Libya'da Arap Baharı: Suudi Arabistan baharı için öneriler (Sonuçlar)
- Tez No: 543243
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ŞULE CANAN SOKULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı Libya, Mısır ve Tunus'un Arap Baharı tecrübesine dayanarak, Suudi Arabistan vakası için çıkarımları ortaya koymaktır. Libya, Tunus ve Mısır ile Suudi Arabistan karşılaştırılarak, Suudi Arabistan vakasının kendine haslığı üzerinde durulacaktır. Suudi Arabistan'ın iç ve dış dinamiklerinin ülkeyi Arap Baharı hareketine karşı daha dirençli bir hale getirdiği savunulacaktır. Ayrıca, demokratikleşme teorilerinin Suudi Arabistan vakasını açıkmalada yeterli olmadığı vurgulacaktır. Bunun yerine, Suudi Arabistan'ın politik kültürel yapısının, petrole dayalı ekonomisinin, babadan oğula geçen sisteme dayalı siyasi tarihinin ve Amerika ile olan iktisadi ve siyasi ilişkilerinin yanısına sivil toplum yapısı ile medya ve sosyal medyanın sınırlı gücünün Arap baharının etkilerinin azalmasında daha fazla açıklayıcı gücü olduğu savunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effects of the Arab Spring experience of Libya, Egypt and Tunisia on the Saudi Arabian case. Libya, Tunisia, Egypt and Saudi Arabia will be compared to emphasize the peculiarity of the Saudi Arabian case. It will be argued that the internal and external dynamics of Saudi Arabia makes the country more resistant to the Arab Spring movement. It will also be emphasized that the democratization theories are not sufficient to explain the case of Saudi Arabia. Rather, it will be argued that the political cultural structure of Saudi Arabia, its oil-based economy, its political history based on hereditary, dynastic rule and its economic and political relations with the United States as well as constitution of civil society and the limited power of social media and media have more explanatory power in reducing the effects of Arab spring.