Fast food zincirlerinde marka algısı ve müşteri memnuniyetinin marka tercihleri ile olan ilişkilerinin X ve Y kuşağına göre karşılaştırılmalı incelenmesi
Comparative analysis of relations between brand perceptionand customer satisfaction in fast food chains and brandpreferences according to x and y generation
- Tez No: 543244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Küreselleşme ile beraber tüm dünyada fast food sektörü hızlı bir şekilde gelişmektedir. Son dönemlere baktığımızda fast food kavramının hızlı bir süreçte, türlü basamaklardan geçerek farklı bir konuma ulaştığı görülmektedir. Fast food işletmeleri ise böyle durumda müşterileri memnun etme, müşterilerinin zihninde sahip olduğu markanın algısını yaratma, müşterileri segmentlere ayırarak onların taleplerini cevaplama ve gruplandırılan kuşakların fast food marka tercihlerini yakından izleme gibi stratejilere başvurmakta ve ona göre yol izlemektedir. Müşteriler ise memnun olmanın yanında ilgili markaya güvenmeyi, markayı zihninde konumlandırmayı, markaya karşı daha fazla söz sahibi olmayı ve işletmelerin müşterilere karşı odaklanmasını istemektedirler. Müşteriler empati kuran işletmeleri yapacakları tercihler sırasında göz önünde bulundurmaktadırlar. Fast food sektörünün hız kazanması ile birlikte, işletmelerin inovasyon çalışmaları ve müşteri ilişkileri yönetimi konularına daha çok yoğunlaştıkları görülmektedir. Marka algısı ve müşteri memnuniyetinin X ve Y kuşağı müşterilerinin marka tercihleri ile ilişkisine korelasyon ve bağımsız grup t testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With globalization, fast food sector is developing rapidly all around the world. When we take into consideration the recent periods, the concept of fast food has reached a different position by passing through various steps in a fast process. Fast food establishments use strategies such as satisfying customers, creating the perception of the brand in their customers, responding to their demands by segmenting customers and closely monitoring the fast food brand preferences of the grouped generations and the establishments determine their own way according to these situations. In addition to being satisfied, customers want to rely on the relevant brand, position the brand in their minds, have a say for the brand and want establishments to focus on customers. In their choices, the customers take into consideration the establishments that empathize with their custumers. With the fast food sector gaining momentum, establishments have been relied on customer relations and innovation processes. The relationship between brand perception and customer satisfaction with the brand preferences of X and Y generation customers was investigated by correlation and independent group t test.