Tek çocuklu aileler ve çoğul çocuklu ailelerin çocuklarının sosyal beceri düzeyi bakımından değerlendirilmesi
Assessment of social skill level of children of single child families and multiple child families
  1. Tez No: 543260
  2. Yazar: SEDA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL SARI GÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı kardeş sayısının çocukların sosyal beceri düzeyine etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini 7-9 yaş aralığındaki kardeşi olan çocuklar ve 7-9 yaş aralığındaki kardeşi olmayan çocuklar (%57'si kız, %43'ü erkek) oluşturmaktadır. Araştırma, 2018 yılında İstanbul ilindeki bir sitede yaşayan ailelerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın modeli, betimsel bir model olan ilişkisel tarama modeli olarak belirlenmiştir. Çocukların sosyal becerilerini ölçmek için Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği (SBDÖ) kullanılmıştır. Ölçek, bir çocuk için hem anne hem baba tarafından cevaplandırılmıştır (%51,3'ü (anne), %48,7'si (baba) toplam 290 ebeveyn). Toplanan veriler SPSS programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği'nin maddeleri tamamına faktörler bazında güvenilirlik analizi yöntemlerinden olan Cronbach's alfa yöntemi uygulanmıştır. Ölçeğin Cronbach Alfa değeri 0.80 olarak belirlenmiştir. Yapılan analiz sonucunda kardeşi olan çocukların, kardeşi olmayan çocuklara göre sosyal becerileri değerlendirme ölçeğinin alt boyut (temel sosyal (.01
Özet (Çeviri)
This study aims to find out if the social skill level effects by number of siblings. The sample consists of children of single-child families and multiple-child families at 7-9 years of age ( 57% girl, 43% boy total 150 children).The research was conducted with the volunteer families living in a site in İstanbul in 2018. The model of the research was determined as a descriptive model. The Social Skills Assessment Scale (SSAS) was used to measure social skills of children. The scale was answered by both parents for a child (51.3% mother, 48.7% father total 290 parent). The collected data were evaluated by using SPSS program. Cronbach's Alpha method, which is one of the factors based on factors, was applied to the Social Skills Assessment Scale. The Cronbach's Alpha value of the scale was 0.80. As a result of the analysis, children with siblings have higher social skills scores in sub-dimensions (basic social (.01