Perceived discrimination and rejection sensitivity among LGBT individuals in associations with depression and anxiety: Moderating roles of self-concealment and reflective functioning
LGBT bireylerde algılanan ayrımcılık ve reddedilme duyarlılığının depresyon ve anksiyete düzeyleri ile ilişkisi: Kendini saklama ve yansıtıcı işleyişin moderatör rolü
  1. Tez No: 543302
  2. Yazar: LEYLİ BULUTLU
  3. Danışmanlar: DR. BAHAR TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı LGBT bireylerde algılanan ayrımcılık ve reddedilme duyarlılığının ruh sağlığı göstergeleri (depresyon, anksiyete) ile ilişkilerini ölçmek ve kendini saklama davranışı ile yansıtıcı işleyişin olası moderatör rolünü araştırmaktır. Çalışmanın örneklemi, 18-54 yaş aralığında ve kendini gay (170), lezbiyen (104) ve biseksüel (49) olarak tanımlayan toplam 323 katılımcıdan oluşmaktadır. Değişkenler arasında ilişkileri ölçmek için öncelikle Pearson korelasyon analizi yapılmış ve bu analiz sonucunda reddedilme duyarlılığı ile ruh sağlığı göstergeleri (depresyon, anksiyete) arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu sebeple reddedilme duyarlılığı moderasyon modellerinden çıkarılmış; analizler, algılanan ayrımcılığın yordayan modelleri ile sürdürülmüştür. Regresyon analizlerinin sonuçları,kendini saklama davranışı ve yansıtıcı işleyişin, algılanan ayrımcılık ile depresyon ve kaygı arasındaki pozitif ilişkilerde moderatör rol oynadığını göstermiştir. Algılanan ayrımcılığın depresyon ve kaygı ile ilişkisi, yüksek kendini saklama davranışı koşulunda kuvvetlenirken, yüksek yansıtıcı işleyiş koşulunda zayıflamaktadır. Bu bulgular ışığında, LGBT bireylerin ayrımcılıkla ilişkili olarak yaşadığı psikolojik sorunların önlenmesinde ve bu gruba yönelik müdahale çalışmalarında kendini saklama davranışı ve yansıtıcı işleyişe odaklanılabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the moderating roles of self- concealment and reflective functioning between the associations of minority stressors (perceived discrimination and rejection sensitivity) and indicators of poor mental health (depression, anxiety) among individuals of sexual minority group (LGBT). The sample consisted of 323 participants with an age range of 18-54 years, who self-identified as 'gay' (170), 'lesbian' (104) and 'bisexual'(49). Pearson correlation analyses were conducted to assess the correlations between variables, where rejection sensitivity was not correlated with the indicators of poor mental health and was excluded from the moderation models. The results of regression analyses showed that self-concealment and reflective functioning moderated the relations between perceived discrimination and indicators of poor mental health, where these relations were stronger when the self-concealment was higher, and when the reflective-functioning was lower. More specifically, high self- concealment seems to increase the risks of depression and anxiety among LGBT individuals perceiving discrimination; whereas, high reflective functioning buffers the negative impact of perceived discrimination on the mental health of LGBT individuals. Findings suggest that both self-concealment and reflective functioning require special focus for prevention and intervention models that target negative outcomes of discrimination on mental health among LGBT individuals