Reklam afişlerinde fotoğraf kullanımının grafik ve görsel açıdan değerlendirilmesi
Graphic and visual evaluation of the use of photography in advertising posters
- Tez No: 543371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SÜREYYA KOÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Fotoğraf bulunduğu dönemden başlayarak görsel sanatlara katkı sağlamıştır. Fotoğraf görsel iletişimde etkili bir belgedir. Fotoğraf ile iletilmek istenilen mesajlar daha hızlı ve etkili şekilde aktarılır. Bu nedenle görsel iletişim tasarımlarının pek çok alanında kullanılmaya başlanmıştır. Bu alanlardan biri de reklam afişleridir. Reklam afişleri ürün ya da hizmet tanıtımı yapmak için hazırlanırlar. Tüketiyici etkilemek için reklam afişlerinde sıklıkla fotoğraf kullanılır. Reklam afişlerinde kullanılan reklam fotoğrafları ile hedef kitle ile daha hızlı iletişime geçmek ve satınalmasını sağlamak amaçlanır. Bu tez çalışmasında markaların, ürünlerin, hizmetlerin tanıtımı ve satın alınması için hazırlanan reklam afişleri ve bu afişlerinde kullanılan fotoğrafların grafiksel, görsel özellikleri ile hedef kitle üzerindeki algısı ve etkileşimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The photography contributed to the visual arts starting from the period in which it was founded. Photo is an effective document in visual communication. The messages you want to forward to the photo are transferred more quickly and effectively. Therefore, it has been used in many areas of visual communication designs.One of these areas is advertising posters.Advertising posters are prepared to promote products or services. In order to impress the consumer, photograph posters often use photographs. It is aimed to enable the advertisers to communicate and buy more quickly with the target audience. In this thesis, the advertising posters prepared for the promotion and purchase of brands, products and services and the graphical and visual characteristics of the photographs used in these posters and their perception and interaction on the target audience were examined