Wave climate of northern aegean coastline of Turkey: Empirical and numerical method comparisons
Türkiye Kuzey Ege kıyıları dalga iklimi: Ampirik ve sayısal yöntem karşılaştırması
- Tez No: 543383
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ASLI NUMANOĞLU GENÇ, Prof. Dr. LALE BALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezde Türkiye'nin kuzey Ege kıyılarının dalga iklimi, ampirik ve sayısal yöntemler karşılaştırılarak çalışılmıştır. HYDROTAM-3D modeli dalga çözümlemesi, ve ampirik ve sayısal model karşılaştırmasında kullanılmıştır. Kuzey Ege'den Bozcaada-Geyikli kıyısal alanı, Ayvalık kıyısal alanı ve İzmir Körfezi çalışma alanları olarak seçilmiştir. Dalga iklimi çözümlemesinden önce rüzgar iklimi çalışılmış, ve ECMWF rüzgar tahminlerinin dalga analizi çözümlemesi için daha uygun olduğu görülmüştür. Sayısal çözümleme verisi için WAM modeli dalga tahminleri kullanılmıştır. Ampirik çözümleme için CEM yöntemi seçilmiştir. Uzun dönem ve ekstrem dalga çözümlemesi çalışılmıştır. Uzun dönem dalga yükseklikleri karşılaştırma çalışmasında kullanılmıştır. Bozcaada-Geyikli kıyısal alanı, Ayvalık kıyısal alanı ve İzmir Körfezi için, kıyıya uzak alanlarda CEM yönteminin WAM Modeline belirgin olarak yüksek değerler verdiği, kıyıya yakın alanlarda ise WAM Modeli dalga yüksekliği sonuçlarının düşük kaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the wave climate of northern Aegean Sea coastal area of Turkey is studied by comparing the results of empirical and numerical models. HYDROTAM-3D model is used in the wave analysis and comparison of numerical and empirical methods. In the analysis, three coastal area locations from the northern part of the Aegean Sea are selected: Bozcaada-Geyikli Coastal Area, Ayvalık Coastal Area and İzmir Bay Coastal Area. Prior to wave climate analysis, the wind climate analysis is carried out and it is concluded the wind estimates of ECMWF seen more suitable for the analysis. As the numerical data, the wave estimates of WAM numerical method are selected. CEM (Coastal Engineering Manual) Method is utilized for the empirical analysis. Long-term and extreme wave statistics are studied, and long-term wave statistics of empirical CEM method are compared with the WAM model long-term wave statistics. It is seen that, for the offshore points of Bozcaada-Geyikli coastal area, Ayvalık coastal area and İzmir Bay, CEM method tends to give significantly higher results. At the near shore, WAM Model tends to give significantly lower wave heights in those coastal areas.