Bursa İnebey yazma eser kütüphanesinde bulunan 19. yüzyıla ait 5 adet Kur'an-ı Kerim'in kitap sanatları bakımından incelenmesi
Examining 5 Quran from 19 th century in, present at Bursa Inebey manuscript library, in terms of book arts
- Tez No: 543382
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ELİTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada Bursa İnebey Yazma Eser Kütüphanesinde bulunan XIX. Yüzyıla ait UC 6, UC 12, UC 3, UC 21 ve UC 5 envanter numaralı Kur'an-ı Kerimler kitap sanatları bakımından ele alınarak incelenmiştir. İncelenen Kur'an-ı Kerimler XIX. yüzyıla ait olup Türk kitap sanatları bakımından araştırılmaya değer bulunmuşlardır. Dört bölümden oluşan tezin, birinci bölümünde kitap sanatları hakkında bilgiye yer verilmiştir. İkinci bölümde el yazmalarının hazırlanışı, konuları, Kur'an-ı Kerim bezemeciliği ve Kur'an-ı Kerim'de bulunan tezhipli kısımlar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde inebey yazma eserler kütüphanesi hakkında bilgi verilmiş. Dördüncü bölümde ise seçilen UC 6, UC 12, UC 3, UC 21 ve UC 5 envanter numaralı Kur'an-ı Kerimleri kitap sanatları bakımından incelenmiş, üslûp, desen, motif ve renk açısından ele alınarak dönem özellikleri bakımından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Korans from 19th century which can be found at Bursa Inebey Manuscript Library by UC 6, UC 12, UC 3, UC 21 and UC 5 inventory numbers has been examined. Examined Korans which are the examples of 19th century are worth researching in terms of Turkish book arts. In the first part of the thesis which is composed of four parts information about book arts is explained. In the second part of the thesis, Information about preparation of manuscripts, subject matters, Koran ornamentalism, ornamented parts in Koran are conveyed. In the third part it is given information about Inebey Manuscript Library. In the fourth part, Korans which have been chosen via the inventory numbers UC 6, UC 12, UC 3, UC 21 and UC 5 are studied in terms of book arts and evaluated according to the qualifications which are genre, pattern, ornament and tint.