Kadınlarda şiddete maruziyet ve savunma biçimlerinin depresyon üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of exposure to violence and defence styles on depression in women
  1. Tez No: 543474
  2. Yazar: SEDA ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANNA RAŞEL SCHERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada şiddete maruz kalan kadınların şiddet yaşantıları ve savunma biçimlerinin depresyon üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Malatya'daki sivil toplum kuruluşlarına (STK) başvuran 105 kadından veri toplanmıştır. Kişisel Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Savunma Biçimleri Testi (SBT) ölçme araçları olarak kullanılmıştır. Kadınların BDE puan ortalamalarının 20.3 olduğu görülmüştür. Şiddete ilk maruz kalma yaşı ile BDE puanları arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Olgun savunma biçimlerini yüksek düzeyde kullanan kadınların BDE puanlarının, düşük düzeyde kullanan kadınlarınkinden daha düşük olduğu; ilkel savunma biçimlerini yüksek düzeyde kullanan kadınların BDE puanlarının, düşük düzeyde kullanan kadınlarınkinden daha yüksek olduğu bulgulanmıştır. Yüksek düzeyde şiddete maruz kalıp düşük düzeyde nevrotik savunma kullananlar ile eşleri dışında kişilerden şiddet görüp yüksek düzeyde nevrotik savunma kullananlar BDE puanları bakımından daha riskli konumda oldukları bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of violence and defensive styles on depression of women exposed to violence was evaluated. In this context, data were collected from 105 women applying to non-governmental organizations in Malatya. The Personal Data Sheet, Beck Depression Inventory (BDI) and Defense Style Questionnaire (DSQ) were used as tools for measuring. BDI mean scores of women were found as 20.3. A negative correlation was found between the age of first exposure to violence and the BDI scores. It was found that the BDI scores of women who use mature defence forms at a high level were lower than those of women who use low levels; and the BDI scores of women who use primitive defence forms at a high level were higher than those of women who use low levels. Those who are exposed to high levels of violence and those who are exposed to high levels of violence and those who are exposed to high levels of neurotic defense against others of their spouses have been found to be at a more risky position in terms of BDI scores.