Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne (TRSM) kayıtlı psikotik bozukluğu bulunan hastaların TRSM programına katılım sıklıklarına göre sosyal işlevsellik,içgörü ve ilaç uyumu açısından karşılaştırılması
Comparison of the psychotic patients enrolled in the Community Mental Health Center (CMHC) in terms of social functioning, insight level and drug compliance according to their frequency of participation in CMHC program
- Tez No: 543513
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TOLGA ARICAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne (TRSM) kayıtlı hastaların TRSM programına katılım sıklıklarına göre sosyal işlevsellik, içgörü ve ilaç uyumu açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Şahinbey Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne Mart 2017 itibariyle en az bir yıldır kayıtlı olan şizofreni, şizoaffektif bozukluk ve belirlenmemiş organik olmayan psikoz tanısı almış, 20-70 yaşları arasında (X̅= 42.70±10.07), 10'u kadın, 95'i erkek olmak üzere 105 hastadan oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak Sosyo-demografik Bilgi Formu, Sosyal İşlevsellik Ölçeği, İçgörünün Üç Bileşenini Değerlendirme Ölçeği ve Morisky Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda TRSM programına katılım sıklığı fazla olan hastaların sosyal işlevsellik ve içgörü açısından daha iyi düzeyde oldukları ve düşük düzeyde ilaç uyumuna sahip hastaların orta ve yüksek düzeyde uyuma sahip hastalara göre anlamlı düzeyde daha az katılım gösterdikleri saptanmıştır. Elde edilen bulgular literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to compare the social functioning, insight level and drug compliance of the patients enrolled in the Community Mental Health Center (CMHC) according to their frequency of participation in CMHC program. The sample of the study consisted of 105 patients (10 female and 95 Male) registered for at least one year as of March 2017 in Şahinbey Community Mental Health Center and diagnosed with schizophrenia, schizoaffective disorder, and unspecified psychosis not due to a substance or known physiological condition. The age range of the participants was 20-70 and the average was calculated as 42.70 ± 10.07. Sociodemographic information of the participants was collected, and The Social Functioning Scale, Schedule for Assessing the Three Components of Insight, Morisky's Ouestions-Self Report Measure of Adherence were administered. The study results revealed that patients with high frequency of participation in CMHC program had a better level of social functioning and insight, and patients with low level of drug compliance had significantly less participation than those with moderate and high compliance. The findings were discussed in accordance with the literature.