Sezaryen operasyonlarında spinal anestezide kullanılan iki farklı düşük doz bupivakainin anestezi kalitesi ve intraoperatif hemodinamiye olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of the two different low doses of bupivacaine used in spinal anesthesia during cesarean operations, on the quality of the anesthesia and the i̇ntraoperative hemodynamics
  1. Tez No: 543526
  2. Yazar: ÖMER DOYMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR DOSTBİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız sezaryen operasyonlarında kullanılan farklı iki düşük doz bupivakainin intraoperatif hemodinamiye olan etkilerinin karşılaştırılmasının incelenmesiydi. Yöntem: Bu prospektif randomize çift kör çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi etik komitesi ve hastaların bilgilendirilmiş yazılı onayı alındıktan sonra elektif sezaryen operasyonu planlanan ASA I-II, 16-50 yaş arası, BMI0.05). Grup B'deki olguların motor blok çözülme süresi 159,69±65,72 dk iken Grup A'daki olguların motor blok çözülme süresi 123,13±64,93 dk idi ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunduğu tespit edildi (p=0.02). Grup A'da 19 (%52,77), Grup B'de 29 (%80,55) olguda hipotansiyon görüldü. İki grup arasında hipotansiyon görülme oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0.012). İki grup arasında vazopressör ihtiyacı ve kullanılan efedrin miktarları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (sırasıyla p=0.012, p=0.021). Grup A'da postoperatif Bromage 1,25± 0,93 iken Grup B'de bu değer 2,47±1,27 idi. Postoperatif Bromage Skorları aıçısından ise gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0.000). Sonuç: Sonuç olarak, elektif sezaryan operasyonlarında intratekal olarak uygulanan düşük doz bupivakain ve fentanil karışımının yeterli anestezi düzeyi sağladığını, daha az hemodinamik değişikliğe neden olduğunu ve kullanılan vazopressör miktarını azalttığını tespit ettik. Aynı zamandı düşük doz bupivakain kullanımının yeterli anestezi ve analjezi sağlamasının yanında, hastaların daha erken mobilize olarak günlük aktivitelerine daha çabuk döneceklerini ve hastaların intraoperatif ve postoperatif daha az yan etki ile karşılaşacaklarını ve elektif sezaryan operasyonlarında bu dozun güvenle kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the effects of two different low doses of bupivacaine used in cesarean operations on the intraoperative hemodynamics of the patients. Method: After written informed consent from patients and approval from ethical committee of Medical Faculty of Atatürk University Research Hospital has been taken, this randomized double blinded study is performed on 72 pregnant, ASA I-II patients that are scheduled for elective cesarean operation and between 16-50 years old, 150-180 cm in height with a 0.05) between the parameters like demographic data, the duration of anesthesia, the operation time, the time elapsed between the spinal injection and giving the supine position to the patient, the time elapsed between the spinal injection and the delivery, analgesia durations, the time of the sensorial block to reach T10, T6 and T4 dermatome levels, 1st and 5th minute Apgar scores and preoperative Bromage scores. The motor block resolution times were 159,69±65,72 minutes and 123,13±64,93 for Group B and A respectively. A statistically significant difference between the motor block resolution times was detected (p=0.02). Hypotension was observed in 19 patients (52.77%) in Group A and in 29 patients (%80.55) in Group B. Also a statistically significant difference between the two groups in terms of the observation of hypotension was detected. A statistically significant difference was also found in terms of vasopressor need and the amounts of ephedrine used (p=0.012, p=0.021 in respectively). On the other hand postoperative Bromage scores were 1,25± 0,93 and 2,47±1,27 for the Gropu A and Group B respectively. A statistically significant difference between the gropus in terms of Bromage scores was also found. (p=0.000). In conclusion: We found out that, the low dose bupivacaine and fentanyl mixture administered intrathecally during the elective caesarean operations provides sufficient anesthesia level, causes less hemodynamic changes and decreases the amount of vasopressor used. In the meanwhile, according to our opinion, besides providing adequate anesthesia and analgesia, use of low dose of bupivacaine will offer the patients to return to their daily activities in a shorter span of time thanks to early mobilization and experiencing fewer side effects in the intraoperative and postoperative periods. Also we think that the low dose of bupivacaine can be used safely in elective cesarean operations.