Postpartum döneme uyumun kadınların cinsel yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Effect of adaptation to postpartum period on the quality of sexual life of woman
- Tez No: 543536
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTÜL HADIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Araştırma; kadınların postpartum döneme uyum sağlarken cinsel yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla kesitsel olarak planlanmıştır. Metod: Araştırma kapsamını İzmir Bornova Naldöken Aile Sağlığı Merkezi' ne bağlı bölgede yaşayan, postpartum 3-12 aylık dönemde doğum sonu cinsel yaşamı başlamış ve devam eden, bebeği yaşayan, araştırmaya katılmaya gönüllü olan 108 kadın oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen kadınların sosyo-demografik ve obstetrik özelliklerini tanımlayan Kadınların Bireysel Özelliklerini Tanıtan Soru Formu, Postpartum Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ) ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği (CYKÖ) - Kadın Formu kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Veriler değerlendirilirken istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study has been designed to idently the factors effecting quality of sexual life of women while adopting the postpartum period. Method: Study ( group population) was consisted of 108 women who were living in the area of İzmir Bornova Naldöken Family Healt Center and in postpartum period of 3-12 months, with sexual life started and continving. Data were collected by interview using a questionnaire developed by the researchers, which defines the women's personel chonvetenitics, Postpartum Self Evaluation Questionnare (PSEQ) and Sexual Quality of Life Questionnare-Female (SQLQ-F). Data were analyzed by SPSS (Statistical Package for Social Sciences) sofware.