Maksiller sinüs lifting vakalarında farklı allogreft materyallerin vertikal kemik kazanımına etkisinin radyolojik olarak değerlendirilmesi
Radiological assessment of different allograft materials impact to gain vertical bone in cases of maxillary sinus lifting
- Tez No: 543614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAYSAL UĞURLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Maksiller sinüs tabanı yükseltilmesi ve greftlemesi gereken hastalarda iki farklı allogreft materyalin iki farklı teknikle uygulanmasının vertikal ve hacimsel kemik kazanımlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2010-2018 yılları arasında hasta kayıtları tutulan ve preoperatif, operasyondan 1 hafta sonra ve operasyondan 6 ay sonra panoramik ve/veya dental volumetrik tomografileri alınan, greft materyali olarak allogreft kullanılan 142 açık sinüs lift operasyonu incelenmiştir. Hastalar Grup 1 mineralize allogreft + eş zamanlı implant uygulanan, Grup 2 mineralize allograft uygulanan, Grup 3 demineralize allogreft + eş zamanlı implant uygulanan ve Grup 4 demineralize allogreft uygulanan olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Vertikal yükseklik değişimlerinin yüzdesini değerlendirebilmek için her dönemdeki panoramik röntgenlerin aynı noktalarından ölçümler yapılmıştır. Otuz sekiz açık sinüs lifting vakasında ise greft hacimlerinin yüzdesel değişimlerinin incelenmesi için 3 boyutlu yazılım programı (Mimics 20.0) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS 22 programı kullanılmıştır. Bulgular: Vertikal yükseklik değişimlerinin yüzdesel değerlendirilmesinde Grup 1'de % 30,20, Grup 2'de % 33,66, Grup 3'te % 30,21 ve Grup 4'te % 40,19 rezorpsiyon belirlenmiştir. Hacimsel değişimlerin yüzdesel değerlendirilmesinde ise Grup 1'de % 32,93, Grup 2'de % 23,26, Grup 3'te % 52,32 ve Grup 4'te ise % 29,45 rezorpsiyon gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effect of two different allograft materials with two different methods on vertical and volumetric bone gains in patients with maxillary sinus lifting and grafting. Materials and Methods: 142 lateral sinus lift operations which were performed and recorded between 2010-2018 in Marmara University Faculty of dentistry and allografts used as a bone graft material, were examined. The patients who dont have the a panoramic and/or dental volumetric tomography preoperatively datas preoperatively, 1 week after the operation and 6 months after the operation were droped out the study. These patients were divided into four groups: Group 1 mineralized allograft + simultaneous implant placement, Group 2 mineralized allograft, Group 3 demineralized allograft + simultaneous implant placement ve Group 4 demineralized allograft. In order to evaluate the percentage of vertical bone gain; measurements were performed from the same points of panoramic x-rays in each period. Also 3-dimensional software program (Mimics 20.0) was used to examine the percentage changes of graft volumes in 38 cases. IBM SPSS 22 program was used for statistical analysis. Results: The percentages of vertical bone resorption % 30,20 in Group 1, % 33,66 in Group 2, % 30,21 in Group 3 and % 40,19 in Group 4 are recorded during the first 6 months. The percentage of volumetric changes % 32, 93 in Group 1, % 23,26 in Group 2, % 52,32 in Group and % 29,45 in Group 4 are evaluated.