The importance of high technology for economic development: A comparative analysis of Turkey and South Korea
Ekonomik gelişme için yüksek teknolojinin önemi: Türkiye ve Güney Kore'nin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 543697
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve Güney Kore için yüksek teknoloji üretim fikrinin benimsenmesinin etkilerini incelemek ve daha iyi anlamaktır. Seçilmiş ülkeler, yıllar önce birbirine benzer ekonomik şartlara sahip olduklarından, bu analiz için özellikle uygundurlar. Aslında, şu gerçek göz ardı edilemez: Türkiye, 1960'lardan önce kesin olarak ekonomik kalkınma açısından daha iyi bir konuma ve daha umut verici bir kalkınma imkânına sahip bir ülkeydi. Türkiye ekonomisinin ve kalkınma sürecinin 1923-1950 yılları arasında yapısal reformlar ve devlet politikaları yoluyla etkileyici bir şekilde güçlendiğini vurgulamak da önemlidir. Bu doğru olabilir, ancak bugünün dünya ekonomik kalkınma sonuçları değerlendirildiğinde, farklı bir durumla karşılaşmak söz konusudur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine and better understand the effects of high technology manufacturing idea adoption for Turkey and South Korea. Selected countries are particularly appropriate for this analysis as they were standing at the almost similar economic circumstance many years ago. Moreover, this truth cannot be ignored: Turkey has had a definite better position, and a more hopeful development possibility right before the 1960s. It is also important to highlight that the Turkish economy and developmental progress has been impressively increased through structural state policies between 1923 and 1950.