Hastane öncesinde pediatrik hava yolu yönetiminde gum elastik buji ve macintosh laringoskopun karşılaştırılması; bir maket çalışması
Comparision of gum elastic bougie and macintosh laryngoscope in pre-hospital settings on pediatric airway; a manikin study
- Tez No: 543771
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN CAHİT HALHALLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Zor hava yolu, pediatrik hastalarda beyin hasarı, kardiak arrest ve ölümün çok önemli bir sebebidir. Gum elastik buji (GEB), erişkin hava yolunda etkin, ucuz, kullanımı kolay bir hava yolu yöntemi olmakla birlikte, pediatrik hasta grubunda kullanımı henüz doğrulanmamıştır. Bu çalışmanın amacı, paramediklerin, acil tıp teknisyenlerinin (ATT), pediatrik havayolu eğitimi sonrasında, pediatrik havayolu maketi üzerinde, Macintosh laringoskop ve GEB uygulamalarının ilk giriş başarılarının ve entübasyon sürelerinin karşılaştırılmasıdır. GEB'in başarı şansını artıracağı öngörülmüştür. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.10.2018 ve 30.11.2018 tarihleri arasında, Kocaeli 112'de görev yapan 48 gönüllü ATT ve paramedik ile gerçekleştirildi. ETE girişimini yapacak olan ATT ve paramediklere çalışma hakkında genel bir bilgi verildi fakat çalışmanın spesifik amacına kör olmaları sağlandı. Çalışmadan önce katılımcılara ETE (endotrakeal entübasyon) prosedürü ve GEB hakkında çalışmadan haberi olmayan bir acil tıp uzmanı tarafından teorik ve pratik eğitim verildi. Katılımcıların manken üzerinde pratik yapmaları sağlandı. Sonrasında ise uygulayıcılara, ilk sırası rastlantısal olacak şekilde, geleneksel entübasyon veya GEB ile entübasyon yapmaları istendi. Başarısız uygulama durumunda ikinci kez aynı yöntemi uygulamaları istendi. Uygulayıcılar rastlantısal ilk uygulama sonrasında diğer yöntemle aynı şekilde uygulama yaptı ve tüm bu süreç video ortamında kaydedildi. Uygulama bitiminde uygulayıcılardan yöntemlerle ilgili geçmiş deneyimleri ve memnuniyet skalalarını (Likert) sorgulayan formları doldurmaları istendi. Bulgular: Araştırmaya katılan uygulayıcıların yaş ortalaması 24 idi ve 48 uygulayıcının 26'sı (%54.2) kadındı. Uygulayıcıların 42'sinin (%87.5) daha önce erişkin hastada en az bir kez ETE deneyimi, 4'ünün (%8.3) GEB kullanımı deneyimi mevcuttu. İlk geçiş başarısı açısından, GEB aracılığı ile ETE ve Macintosh blade ile ETE arasında fark bulunamadı; GEB aracılığı ile ETE başarısı %91.7 (44/48), macintosh blade ile ETE başarısı %93.8 (45/48), p=1.000. GEB kullanan katılımcıların %75'i (3/4), Macintosh kullanıldığında %100 (3/3) ikinci denemede başarılı oldu.
Özet (Çeviri)
Aim: Difficulty in airway is a very important cause of brain injury, cardiac arrest and death in pediatric patients. Gum elastic bougie (GEB) is an effective, inexpensive, easy to use airway method in adult airway, but its use in the pediatric patient group has not been confirmed yet. The aim of this study is to compare the first pass success and ETE (endotrakeal intubation) time of Macintosh laryngoscope and GEB applications on pediatric manikin as the paramedics and emergency medicine technicians (ATTs) are operators. It is foreseen that GEB will increase the chances of success. Material and Method: This study was conducted with 48 volunteer ATT and paramedic in Kocaeli 112 between 01.10.2018 and 30.11.2018. A general information was given to ATTs and paramedics about the study, but they were blinded to the specific purpose of the study. Prior to the study, participants were given theoretical and practical training by an emergency medicine specialist who was unaware of the study. Participants were allowed to practice on the model. Afterwards, practitioners were asked to intubate with conventional intubation or GEB randomly. In the case of unsuccessful implementation, the same method applications were requested for the second time. Practitioners applied the same method after the first random application and the whole process was recorded in the video environment. At the end of the application, the practitioners were asked to fill in the forms that question the past experiences about airway management and satisfaction scales (Likert). Results: The mean age of the participants was 24 years, and 26 of the 48 practitioners (54.2%) were women. Forty-two (87.5%) of the practitioners had experienced at least one ETE experience and 4 (8.3%) had experience of using GEB. For the first pass, there was no difference between Macintosh blade and ETE via GEB; ETE success with GEB was 91.7% (44/48), and the ETE success with macintosh blade was 93.8% (45/48), p = 1.000. 75% (3/4) of participants using GEB and 100% (3/3) on Macintosh were successful in the second attempt.